2/2023

Jak bojovat se skládkováním odpadu? Británie sází na jeho energetické využívání

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

Jak bojovat se skládkováním odpadu? Británie sází na jeho energetické využívání

Francouzská společnost Suez plánuje investovat 100 milionů liber (2,86 miliard korun) do nové elektrárny na odpad na severovýchodě Anglie. Suez se tak snaží finančně zhodnotit rostoucí poptávku po alternativních způsobech, jak zpracovat odpad.

Společnost Suez plánuje postavit nové zařízení na spalování odpadu, které má být uvedeno do provozu v roce 2022. ZEVO má mít výkon přibližně 25 MW, což by mělo stačit k zásobování energií asi 30 000 domácností. Elektrárna bude mít kapacitu zpracovat 200 tisíc tun reziduálního odpadu ročně. Reziduální odpad je definován jako pevný, hořlavý směsný odpad, který je bezpečný a který zůstane po recyklaci.

Energetické zpracování odpadu ve Velké Británii

Počet skládkových lokalit ve Velké Británii v posledních letech rapidně poklesl. Daňové úlevy podporují přesun odpadů ze skládek do zařízení, ve kterých se z nich vyrábí energie. Průmysl ovšem tvrdí, že pokles skládek je rychlejší než zavádění alternativních možností. V 90. letech minulého století bylo ve Velké Británii několik tisíc skládek, nicméně odhaduje se, že v roce 2020 jich v zemi bude pouze okolo 50.

Analytická společnost Tolvik, která se zaměřuje na odpadový a bioenergetický sektor, v červnu 2018 vydala pravidelnou roční zprávu o výrobě energie z odpadu ve Velké Británii. Podle této zprávy bylo v prosinci 2017 ve Velké Británii 40 zařízení vyrábějících energii z odpadu. Podle odhadů bylo v zemi na energii přeměněno 39,1 % reziduálního odpadu.

Trh s reziduálními odpady ve Velké Británii. Černá barva: skládky; tmavě modrá barva: zařízení na energetické zpracování odpadu; tečkovaná čára: exporty odpadu; šrafovaná čára: jiný způsob zpracování odpadu. Zdroj: Tolvik

V roce 2017 bylo dle odhadů v zařízeních na výrobu energie z odpadu zpracováno 10,9 milionů tun reziduálního odpadu. Z tohoto objemu odpadu pak bylo pro potřeby Velké Británie vyrobeno 6 187 GWh elektřiny, což představuje přibližně 1,9 % z celkové výroby elektřiny v Británii v 2017.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP