2/2023

IKEA se zavazuje využívat plasty, které by jinak skončily v oceánu

| autor: TZ IKEA0

IKEA se zavazuje využívat plasty, které by jinak skončily v oceánu

IKEA se tak stane součástí prvního dodavatelského řetězce na světě, který se zaměřuje na využívání odpadních plastů. Cílem je vyrobit první prototypy výrobků koncem roku 2019. IKEA letos oznámila, že do roku 2020 vyřadí ze své nabídky všechny plastové výrobky na jedno použití.

Je to jedna z iniciativ, díky které se IKEA chce stát do roku 2030 cirkulární společností. Na cestě k tomuto cíli se teď IKEA přidala k iniciativě NextWave, která angažuje soukromé společnosti, vědce a neziskové organizace, aby ve svých výrobcích začali v co největší míře využívat plasty, které znečišťují oceány.

Mezi plasty, které označujeme jako „ocean-bound”, čili plasty znečišťující oceány, patří všechny plasty nacházející se ve vzdálenosti 50 km od nejbližší vody. A je jedno, jestli se jedná o řeky, jezera nebo moře.

Když se tento druh plastů neodstraní, dostane se časem až do otevřeného oceánu, kde se přidá k už existujícím 86 miliónům tun plastového odpadu. „Důsledky znečištění plasty jsou vážné a IKEA je odhodlaná aktivně přispět k řešení tohoto problému.

Iniciativa NextWave nám dává příležitost spolupracovat s dalšími společnostmi a vytvořit celosvětovou síť využívající plasty znečisťující moře, učit se jeden od druhého a spolupracovat tak, aby z toho měli přínos komunity, životní prostředí i samotné společnosti,“ říká Lena Pripp Kovac, Sustainability Manager v Inter IKEA Group.

V souladu s cíli v oblasti udržitelnosti si IKEA dala závazek vyrábět do roku 2030 všechny produkty a obalové materiály z obnovitelných nebo recyklovaných materiálů, což zahrnuje i postupné vyřazení plastů vyráběných přímo z fosilních surovin. IKEA svým členstvím v NextWave udělala důležitý krok na cestě k tomuto cíli.

Koncem roku 2019 chceme představit první prototypy výrobků vyrobených z plastů, které mohou znečistit oceán. „Chceme, aby se z plastů, které znečišťují oceány, stala v budoucnosti komodita.

Rovněž plánujeme podniknout kroky, které zabrání tomu, aby plasty skončily v oceánu. Doufáme, že toto členství nám přinese nové poznatky a inovace a že budeme inspirací pro další společnosti, aby se k nám přidali,“ dodává Lena Pripp Kovac.

O NextWave:

NextWave Plastics je iniciativa založená na spolupráci a otevřeném a společném přístupu, který spojuje špičkové technologie i společnosti zaměřené na spotřebitele. Díky tomu mohou vyvinout první globální a komerčně udržitelný dodavatelský řetězec na světě, který je zaměřený na využití plastů, které by jinak skončily v oceánu.

Od svého vzniku členské společnosti NextWave vyvíjejí výrobky, na kterých ukazují možnosti integrování odpadních plastů získaných z oblastí jako je Indonésie, Chile, Filipíny, Kamerun a Dánsko do svých dodavatelských řetězců.

Iniciativu původně založila společnost Dell a vedla ji společnost Lonely Whale. Aktuálně mezi členy patří Dell, General Motors, Herman Miller, HP, Humanscale, IKEA, Interface nebo Trek Bicycle.

Další informace najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE