1/2024

I historické budovy budou mít energeticky úspornější provoz. Pardubický kraj připravuje na svých školách další čtyři projekty

| autor: Pardubický kraj0

I historické budovy budou mít energeticky úspornější provoz. Pardubický kraj připravuje na svých š

Krajští radní v pondělí proto schválili vyhlášení výběrového řízení na dodavatele pro investice na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb v Pardubicích, Speciální ZŠ, MŠ a PŠ v Moravské Třebové a dvou litomyšlských školách, konkrétně na Střední škole zahradnické a technické a Gymnáziu Aloise Jiráska. Ve všech případech se jedná o projekty spolufinancované z Operačního programu životní prostředí se souhrnnou předpokládanou hodnotou 140 milionů korun.

„Až na budovy v Moravské Třebové se jedná o památkově chráněné objekty, a proto k nim budeme s tímto také přistupovat. Nechceme totiž, aby se po investici vytratil jejich architektonický ráz a často unikátní prvky.

U historických budov je samozřejmě často velký problém s ekonomickou náročností provozu, a proto jsme o možnost energeticky úsporných opatření usilovali již v minulosti. Investiční záměry v rámci tří historických budov proto byly schváleny již v roce 2015.

Až nyní je však možné čerpat prostředky z evropských fondů, a proto se postupně dostane i na tyto objekty. Celkově se v rámci všech čtyř akcí pohybujeme na předpokládané hodnotě 140 milionů korun včetně DPH,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj řeší energeticky úsporná opatření například také na gymnáziích v České Třebové a Vysokém Mýtě.

SPŠ potravinářství a služeb Pardubice

Budova SPŠ potravinářství a služeb Pardubice je rozsáhlý objekt skládající se z historické části a novodobé přístavby, které jsou provozně i účelově propojeny. Stará část budovy je nemovitou kulturní památkou.

„Energeticky úsporná opatření na vnějším plášti budovy musí jít ruku v ruce se zachováním stávajícího výtvarného výrazu budovy. Proto provedeme repase a výměna stávajících dřevěných oken za repliky s výrazně lepšími tepelně technickými vlastnostmi a repase stávajících jednoduchých ocelových oken.

Na nové budově bude provedena kompletní výměna stávajících hliníkových oken prosklené fasády za nová hliníková okna s izolačním trojsklem,“ uvedl 1. námětek hejtmana Roman Línek. Podle zadávací dokumentace činí předpokládané náklady na realizaci stavby 58,3 milionu korun včetně DPH.

Speciální ZŠ, MŠ a PŠ Moravská Třebová - budovy C a D

Investice zahrnuje rekonstrukci a zateplení pláště budov a stropů, odvlhčení a přístavba plošiny pro imobilní k budovám C a D. Předpokládaná hodnota zakázky činí dle zadávací dokumentace 17,6 milionu korun včetně DPH.

Střední škola zahradnická a technická Litomyšl - historická budova B

Objekt historické budovy je nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. „Naším cílem je, abychom v rámci investice zachovali vzhled celé budovy a přitom zajistili, že provedená opatření budou funkční a zefektivní provoz školy.

Necháme proto zateplit konstrukce stropů, dále vyměníme část oken za nová, která však budou vizuálně stejná jako současná a upravíme stávající konstrukce prosklených světlíků. Celkové předpokládané náklady jsou 31,6 milionu korun včetně DPH,“ řekl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Gymnázium Aloise Jiráska Litomyšl

Druhou krajskou školou v Litomyšli, která se dočká energeticky úsporných opatření, je gymnázium, na kterém kraj v minulosti například zmodernizoval učebny přírodovědných předmětů. „Znovu v tomto případě nejde o klasické zateplení fasád jako na novějších budovách, ale o repase a repliky původních oken a dveří, zateplení podlah a stěn v půdních prostorách a řešení vlhkosti u některých omítek.

Dále jsou zahrnuté drobné opravy střechy a terénní zídky z lomového kamene a betonu. V zadávací dokumentaci počítáme s částkou 31,2 milionu korun včetně DPH,“ řekl hejtman Netolický.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP