1/2024

Hospodářská komora ČR: I přes celoevropská protiemisní opatření se stav ovzduší zhoršuje. Zvažme proto jiné cesty ekologizace

| autor: Hospodářská komora České republiky0

Hospodářská komora ČR: I přes celoevropská protiemisní opatření se stav ovzduší zhoršuje. Zvažme p

Při zahájení diskuzního fóra Hospodářské komory v Senátu to řekl prezident Komory Vladimír Dlouhý. Akce s názvem „Klimatické změny a cesty vedoucí k jejich nápravě“ se kromě zástupců Komory zúčastnili také představitelé politické scény včetně předsedy Senátu Jaroslava Kubery a reprezentanti akademické sféry.

Zejména z řad akademiků zazněly během diskuze názory, že plnění některých cest snižování emisí v globálním měřítku nepovede k eliminaci, a bude tedy třeba hledat cesty nové. „I Komora jako zástupce podnikatelů má oprávněné obavy, že stejně jako v předcházejícím období, tak i v budoucnosti sebevyššími investicemi ničeho v globálním měřítku nedosáhneme a situaci dále jen zhoršíme. Hrozí, že se částky na úrovni stovek miliard korun vynaložené v následujících letech stanou neúčinnou investicí,“ upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V závěru diskuzního fóra došlo k podpisu memoranda, které stanovilo cíle a priority energetické politiky v dalších letech. Dokument, který bude sloužit jako důležitý podklad pro jednání s politickou reprezentací, mimo jiné vyzdvihuje nezastupitelnou roli obnovitelných i jaderných zdrojů v energetickém mixu.

Věnuje se také dopravě, jako významnému znečišťovateli ovzduší, a upozorňuje na rizika překotného přechodu na elektronické pohony. „Musíme myslet na to, že elektrifikace automobilové dopravy klade další velké nároky na energetickou síť i zdroje elektřiny. V neposlední řadě výroba „čistých“ zdrojů zanechává rovněž nezanedbatelnou uhlíkovou stopu. To si často bojovníci za čistou dopravu neuvědomují,“ dodává předseda Energetické sekce Hospodářské komory Václav Hrabák.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag