1/2024

Hledáme nejlepší úsporné domy Česka, nejen novostavby a nejen pasivní

| autor: Státní fond životního prostředí ČR0

Hledáme nejlepší úsporné domy Česka, nejen novostavby a nejen pasivní

„Soutěžní přehlídku nejzdařilejších úsporných domů podporujeme již od prvního ročníku. Příklady táhnou, a proto považujeme za důležité oceňovat ty, kteří se rozhodli bydlet komfortně, úsporně a zároveň šetrně k životnímu prostředí. Současně chceme motivovat další, aby je následovali,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Přihlaste svůj dům do soutěže – novostavbu i rekonstrukci

Soutěžní přehlídka Pasivní dům 2018 hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Hlásit se mohou stavby nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové i administrativní a veřejné budovy. Letos budou hodnoceny jak domy nově postavené tak budovy zrekonstruované.

„Z programu Nová zelená úsporám jsme podpořili už tisíce velmi zdařilých úsporných rekonstrukcí. Přišlo nám tedy smysluplné, vyčlenit pro ně v soutěži samostatnou kategorii Zelená rekonstrukce,“ říká Petr Valdman a dodává, že do této kategorie je možné přihlásit jakýkoliv rodinný či bytový dům, veřejnou, ale i jinou budovu, která je provedena v klasifikační třídě energetické náročnosti „B“ a lepší.

Pokud byla rekonstrukce podpořena dotací, může se soutěže zúčastnit rodinný dům, který splňuje technická kritéria 3. výzvy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2 nebo A.3, a bytový dům splňující kritéria 2. výzvy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2. Budovy zrekonstruované s dotací z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 se mohou řídit kritérii podle specifického cíle 5.1.

Další kategorie, nazvaná Zelená novostavba, je vyčleněna pro domy, které jsou nově zkolaudované a splňují kritéria pasivního domu dle standardu PPHP (Passive House Planning Package) nebo podmínky programu Nová zelená úsporám pro oblast B2.

Čerpání dotace však není ani u jedné z kategorií podmínkou k účasti v soutěži, ucházet o titul se mohou domy bez ohledu na to, zda na ně byla čerpána dotace či nikoli.

Nepropásněte důležité termíny soutěže

Stavby mohou přihlásit do soutěže jejich majitelé, investoři či architekti do 3. prosince 2018. Po hodnocení odbornou porotou bude následovat hlasování veřejnosti a vyhlášení výsledků proběhne tradičně na únorovém veletrhu FOR PASIV.

Přehled termínů

  • Zahájení soutěže: 18. 9. 2018
  • Registrace soutěžících: 20. 9. – 3. 12. 2018
  • Hodnocení odbornou porotou: 10. –17. 12. 2018
  • Hlasování veřejnosti: 17. 12. 2018 – 29. 1. 2019
  • Vyhlášení soutěže, předání cen: na veletrhu FOR PASIV 2019

Soutěžní přehlídku Pasivní dům roku pořádá Centrum pasivního domu, vyhlašovateli 4. ročníku je společnost ABF, a.s., a Státní fond životního prostředí ČR.

Veškeré informace k přihlášení, registrační formulář, seznam požadovaných dokumentů a pravidla soutěže i hlasování najdete na stránkách www.pasivni-dum.cz.

Zdroj: sfzp.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP