2/2023

Hlavní tendence vývoje ekonomiky, průmyslu a zahraničního obchodu

| autor: MPO0

Hlavní tendence vývoje ekonomiky, průmyslu a zahraničního obchodu

Česká ekonomika se nachází ve skvělé kondici. Po zvolnění růstu v roce 2016 v důsledku odeznění mimořádného vlivu dočerpávání fondů Evropské unie, nabrala v letošním roce opět na síle. Její výkon se za 1. pololetí 2017 po sezónním očištění zvýšil meziročně o 3,8 % (v samotném 2. čtvrtletí dokonce o 4,7 %), a to v příznivém ekonomickém prostředí, které odráželo optimistickou náladu jak spotřebitelů, tak i firem.

Úlohu hlavního faktoru růstu si udržela stabilní spotřeba, která těží z růstu zaměstnaností a mezd, a tím i větší ochoty obyvatel utrácet. Spotřeba roste ve všech základních kategoriích výdajů domácností, do popředí spotřebitelského zájmu se však stále více dostává nákup zbytného zboží a investování do volnočasových aktivit.

Vyšší výkonnost ekonomiky podpořilo rovněž oživení zahraniční poptávky, které se promítlo do rekordního obratu zahraničního obchodu. Dovozy byly sice zdraženy vyššími cenami ropy, ale vývozy aut a strojů dokázaly tento vliv vykompenzovat.

Zatímco v roce 2016 byly brzdou ekonomiky investice, letos již investiční aktivita oživuje díky rostoucím výdajům na soukromé investice. Jejich silný růst by mohl být motivován snahou o zvýšení produktivity práce při stále akutnějším nedostatku pracovní síly.

V české ekonomice nezastupitelnou roli hraje průmysl, který vytváří zhruba třetinu její přidané hodnoty. V roce 2016 rostla průmyslová produkce již třetím rokem v řadě a tento trend pokračuje i letos. Průmysl zajistil v 1. pololetí více než polovinu přírůstku celkové hrubé přidané hodnoty, a to v plné míře díky zpracovatelským odvětvím.

Příspěvky ostatních odvětví k hospodářskému růstu jsou výrazně nižší, od minulého roku si nejlépe vede peněžnictví a pojišťovnictví, v letošním 2. čtvrtletí však nejvíce oživilo odvětví obchodu a dopravy.

Podrobnější informace k tomuto tématu jsou k dispozici v přílohách ke stažení.

Přílohy ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP