1/2024

Frýdek-Místek: Nebezpečným odpadem už se zabývá odborná firma

| autor: Město Frýdek-Místek0

Frýdek-Místek: Nebezpečným odpadem už se zabývá odborná firma

Firma má za úkol odvézt a bezpečně uskladnit odhadem půl milionu litrů nebezpečných hořlavin, které dosud neustanovení pachatelé, zřejmě z Polska, do bývalého dřevařského areálu navezli.

Specializovaná firma se zkušenostmi s likvidací ostravských lagun nebo skládky v Lovosicích začala postupně díky svému chemickému týmu identifikovat obsah jednotlivých barelů.

Že je nečeká nic lehkého, bylo „cítit“ hned od začátku, protože v prostorách haly byly značně citelné výpary, svědčící o tom, že manipulace s jednotlivými barely a paletami musí být prováděna s nejvyšší opatrností.

„Firma má na odvoz deset dní, ale samozřejmě uvidíme, co se v praxi ukáže. Každopádně na zítřek jsem znovu zvolal krizový štáb, abychom zpracovali nejnovější informace a domluvili se na dalším postupu,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Ten musel odpovídat médiím zejména na otázku financování, zvláště když v podobném případě v Bohumíně od něj tamější radnice dává ruce pryč. „V Bohumíně je podle inspektorů životního prostředí jiná situace, protože hala má pevnou podlahu a bezprostřední ohrožení tam nehrozí.

U nás byl definován havarijní stav a mimořádně závažné ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, takže musíme konat. Náklady na samotný odvoz jsou vyčísleny na 400 tisíc korun, cena za uskladnění je stanovena na 1,8 milionu korun ročně.

My samozřejmě jednáme s ministerstvem a s krajským úřadem o tom, abychom ten odpad mohli zlikvidovat, což by bylo nejjednodušší a nejlevnější.

Zatím to ale udělat nemůžeme, protože původ je podle všeho přeshraniční a v takových případech musíme odpad uchovat, dokud s polskou stranou nebude vyjednáno jiné řešení,“ sdělil Michal Pobucký, podle kterého město bude tlačit na to, aby se mu vynaložené finanční prostředky vrátily.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA