1/2024

Francouzský provozovatel sítě vyzval veřejnost ke snížení spotřeby elektřiny

| autor: Martin Knápek| zdroj: oenergetice.cz0

blur-1867166_640.jpg
zdroj: Pixabay

Francouzský provozovatel přenosové sítě, společnost RTE, ve čtvrtek vyzval veřejnost ke snížení páteční spotřeby elektrické energie. Důvodem byly očekávané nízké venkovní teploty, které vedly ke snížení dostupné výkonové rezervy.

RTE ve svém prohlášení mimo jiné zdůraznila, že se na pátek neplánovaly žádné výpadky. Důvodem pro výzvu byla snaha společnosti zajistit bezpečnost dodávek elektrické energie. Vzhledem k očekávanému poklesu venkovních teplot o 4 až 5 stupňů pod sezónní normy RTE předpovídala, že páteční zatížení elektrizační soustavy dosáhne maxima 88 000 MW. RTE sice očekávala, že výroba měla být dostatečná pro pokrytí spotřeby, a měla činit 88 200 MW, výkonová rezerva by však činila pouhých 200 MW.

„RTE podniká všechny kroky pro zajištění dodávek elektřiny a vyzývá občany, aby snížili svou spotřebu elektrické energie v pátek 8. ledna mezi 7 a 13 hodinou," z prohlášení RTE

RTE proto vyhlásila červený stupeň na svém portálu MonEcowatt.fr a vyzvala veřejnost ke snížení své spotřeby. RTE uvedla příklad, že pokud by každý občan zhasl žárovku, bylo by dosaženo úspory spotřeby ve výši 600 MW. Mezi doporučeními je také například výzva aby si lidé nenabíjeli své mobilní telefony v době od 8:00 do 13:00 a od 17:30 do 20:30.

RTE se tímto způsobem snažila vyhnout nutnosti využít dalších mechanizmů, jako je například přerušení spotřeby velkých průmyslových odběratelů, snížení napětí v distribuční síti o 5 %, a v krajních případech i tzv. „load shedding“, čili organizované dočasné lokální omezování dodávek elektřiny.

Další důsledek pandemie

Podle RTE je letošní zima i kvůli pandemii bezprecedentní situací, která si vyžádá zvýšenou pozornost pro zabránění výpadků dodávek.

Pandemie podle RTE například způsobila zpoždění pravidelných odstávek francouzských jaderných elektráren. Ty jsou zpravidla plánovány, pokud možno, na letní období, kdy je spotřeba elektrické energie nejnižší. Pandemie zároveň snížila celkové instalace nových obnovitelných zdrojů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA