2/2023

FORATOM: Prodloužení životnosti současných jaderných zdrojů je pro splnění klimatických cílů nejlevnější

| autor: oEnergetice.cz - Martin Voříšek0

FORATOM: Prodloužení životnosti současných jaderných zdrojů je pro splnění klimatických cílů nejle

Při zachování současných výrobních kapacit jaderných elektráren FORATOM předpokládá, že by v roce 2030 mohlo až 58 % elektřiny pocházet z nízkoemisních zdrojů.

Hlavním tématem energetiky posledních (a současně i nadcházejících) letech je bezesporu dopad jednotlivých zdrojů na životní prostředí a klimatickou změnu. Názory na to, který ze zdrojů je nejšetrnější, se pochopitelně výrazně liší.

Jeden z názorů je prezentován i organizací FORATOM, která v první polovině července vydala stručnou studii věnovanou výhodám dlouhodobého provozu jaderných elektráren v Evropské unii. 

Podle FORATOMu je nutné investovat do současných jaderných elektráren a zajistit jejich dlouhodobý provoz, jelikož se jedná z pohledu ukazatele LCOE (Levelized cost of electricity) o aktuálně nejlevnější zdroj elektřiny.

Přitom vliv investic do dlouhodobého provozu je dle FORATOMu výhodný nejen ekonomicky, ale i environmentálně. Dle výpočtů FORATOMu a Evropské unie lze současným tempem předpokládat v roce 2030 podíl nízkouhlíkových zdrojů na výrobě elektřiny na úrovni cca 38 %, přičemž při investicích do dlouhodobého provozu výroby jaderných elektráren by tento podíl mohl být až 58 %.

Překážkou v prodlužování životnosti mohou být především přísné bezpečnostní standardy, jejichž dodržení nemusí být u starších zdrojů reálné nebo ekonomicky výhodné. Podle názoru FORATOMu nicméně lze dosáhnout úrovně bezpečnosti, která je vyžadována aktuálními předpisy Evropské unie.

Stále více odborníků uznává, že jaderné zdroje budou v budoucnu hrát významnou roli, pokud má být do poloviny 21. století dosaženo cílů snižování emisí CO2. To znamená, že bychom v Evropě měli investovat jak do dlouhodobého provozu jaderných elektráren, tak do výstavby nových jaderných bloků.

Jednou z hlavních výhod je i kratší čas investice, což je výhodou pro investory. Zatímco prodloužení životnosti současných reaktorů lze díky jejich znalosti očekávat v krátkém časovém horizontu, u nových reaktorů se zatím prokazuje opak – výstavby nových bloků se významně prodlužují a prodražují.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP