1/2024

Firmy mohou získat až 80% dotaci na pořízení systému výroby a skladování vlastní elektrické energie, většina z nich o tom neví

| autor: Tisková zpráva EnergyCloud0

Firmy mohou získat až 80% dotaci na pořízení systému výroby a skladování vlastní elektrické energi

České firmy mají příležitost výrazně snížit náklady na energie a podnikat ekologičtěji. Právě teď je možné podávat žádosti v rámci dotačního programu Nízkouhlíkové technologie, který má podpořit zavádění inovativních technologií, které omezí produkci CO2.

Jde o výzvu Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Jednou z možností, jak čerpat dotace v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, je akumulace elektrické energie, tedy pořízení solárních panelů v kombinaci s bateriemi, do kterých lze elektřinu uložit.

Malé firmy mohou získat až 80% dotaci, střední 70% a velké 60%. Minimální výše dotace je přitom 50 000 Kč, maximální 30 miliónů Kč.

„Fotovoltaika v promyšlené kombinaci s bateriemi může snížit firemní výdaje na energie na minimum a ušetřené prostředky lze investovat do rozvoje firmy nebo třeba do mezd zaměstnanců. Využívání nízkouhlíkových technologií navíc přispívá ke zlepšení reputace firmy. Příspěvek z dotačního programu tedy firmám může přinést výraznou konkurenční výhodu,“ říká Tomáš Jelínek ze společnosti NetPro systems, která vyrábí baterie EnergyCloud.

Do dotačního programu Nízkouhlíkové technologie spadá i možnost příspěvku na nákup firemních elektromobilů a vybudování nabíjecích stanic.

„Ideálním řešením je napojení nabíjecí stanice elektromobilu na baterie v budově. Nabíjení elektromobilu tak probíhá mnohem rychleji než obvykle, a elektromobil je pak poháněn sluneční energií, tedy tím nejšetrnějším způsobem,“ dodává Jelínek.

Žádosti o dotace lze podávat do 31. května tohoto roku, rozhodnutí o dotaci firma obdrží na podzim. Většina českých firem však o této možnosti ani neví. O tom svědčí i výsledky minulé výzvy, na kterou bylo alokováno celkem 260 miliónů, ovšem na podporu akumulace přišlo jen 6 žádostí a na elektromobilitu jen 53 (v celkové hodnotě necelých 46 miliónů korun). I letos je proto možné, že část alokovaných prostředků zůstane nevyčerpána.

Více informací o dotacích zájemci mohou najít na webu www.nizkouhliky.cz.

Zdroj: http://biom.cz/cz/zpravy-z-tisku/firmy-mohou-ziskat-az-80-dotaci-na-porizeni-systemu-vyroby-a-skladovani-vlastni-elektricke-energie-vetsina-z-nich-o-tom-nevi

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ