Reklama

27. 4. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva EnergyCloud

Firmy mohou získat až 80% dotaci na pořízení systému výroby a skladování vlastní elektrické energie, většina z nich o tom neví

Už jen do konce května mohou firmy žádat o dotaci v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, které lze využít na akumulaci elektřiny včetně fotovoltaiky, případně na nákup elektromobilů pro firemní účely a vybudování dobíjecích stanic. Jedna firma může získat až 30 miliónů korun. Celkem je však ve výzvě MPO alokováno 500 miliónů korun a žádostí je zatím málo.

České firmy mají příležitost výrazně snížit náklady na energie a podnikat ekologičtěji. Právě teď je možné podávat žádosti v rámci dotačního programu Nízkouhlíkové technologie, který má podpořit zavádění inovativních technologií, které omezí produkci CO2.

Jde o výzvu Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Jednou z možností, jak čerpat dotace v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, je akumulace elektrické energie, tedy pořízení solárních panelů v kombinaci s bateriemi, do kterých lze elektřinu uložit.

Malé firmy mohou získat až 80% dotaci, střední 70% a velké 60%. Minimální výše dotace je přitom 50 000 Kč, maximální 30 miliónů Kč.

„Fotovoltaika v promyšlené kombinaci s bateriemi může snížit firemní výdaje na energie na minimum a ušetřené prostředky lze investovat do rozvoje firmy nebo třeba do mezd zaměstnanců. Využívání nízkouhlíkových technologií navíc přispívá ke zlepšení reputace firmy. Příspěvek z dotačního programu tedy firmám může přinést výraznou konkurenční výhodu,“ říká Tomáš Jelínek ze společnosti NetPro systems, která vyrábí baterie EnergyCloud.

Do dotačního programu Nízkouhlíkové technologie spadá i možnost příspěvku na nákup firemních elektromobilů a vybudování nabíjecích stanic.

„Ideálním řešením je napojení nabíjecí stanice elektromobilu na baterie v budově. Nabíjení elektromobilu tak probíhá mnohem rychleji než obvykle, a elektromobil je pak poháněn sluneční energií, tedy tím nejšetrnějším způsobem,“ dodává Jelínek.

Žádosti o dotace lze podávat do 31. května tohoto roku, rozhodnutí o dotaci firma obdrží na podzim. Většina českých firem však o této možnosti ani neví. O tom svědčí i výsledky minulé výzvy, na kterou bylo alokováno celkem 260 miliónů, ovšem na podporu akumulace přišlo jen 6 žádostí a na elektromobilitu jen 53 (v celkové hodnotě necelých 46 miliónů korun). I letos je proto možné, že část alokovaných prostředků zůstane nevyčerpána.

Více informací o dotacích zájemci mohou najít na webu www.nizkouhliky.cz.

Zdroj: http://biom.cz/cz/zpravy-z-tisku/firmy-mohou-ziskat-az-80-dotaci-na-porizeni-systemu-vyroby-a-skladovani-vlastni-elektricke-energie-vetsina-z-nich-o-tom-nevi

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372