2/2023

Exportní příležitosti na africkém trhu

| autor: MPO0

Exportní příležitosti na africkém trhu

První exportní konference se konala dne 7. února; šlo o setkání s řediteli afrických zahraničních kanceláří CzechTrade - konkrétně v Káhiře, Casablance a nově otevřené v Lagosu.

Dne 17. února pak proběhl teritoriální seminář k subsaharské Africe (se zaměřením na tyto země: Jihoafrická republika, Angola, Ghana, Demokratická republika Kongo aj.), který byl za účasti ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu, prezidentů obchodních česko-afrických komor (CGOK a SOPK ČR-DRK) a dalších přednášejících. Obou seminářů se zúčastnili zástupci bankovního sektoru a úspěšně podnikajících českých firem.

Na obou akcích se podnikatelé dozvěděli o: aktuálních obchodních a oborových příležitostech, překážkách při vstupu na africké trhy, tipech pro obchodování, zvyklostech a praktických zkušenostech.

Úroveň naší spolupráce s africkými státy ještě zdaleka nedosahuje potenciálu, který tento kontinent pro Českou republiku představuje. Obchod mezi ČR a Afrikou má v posledních letech soustavně stoupající tendenci, z čehož vyplývá, že Afrika hraje postupně čím dál tím větší roli pro české exportéry.

Od roku 2000 se obrat obchodu ČR s Afrikou navýšil téměř 5x, český vývoz do Afriky vzrostl skoro 8x. V roce 2016 byl celkový objem našeho zahraničního obchodu 305 mld. USD, z toho Afrika představovala 2,54 mld. USD, tzn. méně než 1%. Ekonomický potenciál afrických zemí a predikce jejich hospodářského růstu přitom dává předpoklad pro intenzivní rozvoj vzájemně výhodné spolupráce.

Mezi hlavní odběratele českého zboží a služeb patří dlouhodobě těchto deset afrických zemí: Jihoafrická republika, Egypt, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Nigérie, Uganda, Ghana, Etiopie a Keňa. Do prvních pěti směřuje 80 % našeho afrického vývozu, do prvních tří zemí to jsou pak dvě třetiny.

Naše firmy mají možnost navázat na bohatou tradici dodávek českých strojů, průmyslových zařízení a vyspělých technologií, které našly v řadě afrických zemí dobré uplatnění. Značky jako Baťa, Škoda, Sigma nebo Koh-i-noor jsou známy na africkém kontinentě již téměř sto let, podniky bývalého Československa se podílely na industrializaci řady afrických zemí již od poloviny minulého století.

Statistiky OECD: www.africaneconomicoutlook.org/en/outlook/forecast/

Informace o podnikání v teritoriu naleznete na portále www.businessinfo.cz (Zahraniční obchod - Teritoriální informace-země - Afrika - jednotlivé země)

Přílohy ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP