2/2023

Evropský cíl klimatické neutrality do roku 2050 zasáhne kromě uhlí i plynárenství

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Evropský cíl klimatické neutrality do roku 2050 zasáhne kromě uhlí i plynárenství

Dosažení klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050 je jedním z hlavních cílů, na které se plánuje zaměřit nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Leyenová při zářijovém představení jendotlivých komisařů uvedla, že tzv. „Evropský zelený úděl“ (European Green Deal) bude v centru jejího zájmu při vykonávání pozice nejvyšší představitelky Unie.

Podle zástupkyně Evropské komise zaměřené na energetickou politiku by při transformaci evropské energetiky mohl hrát ústřední roli zemní plyn, avšak pouze za předpokladu, že zlepší svoji klimatickou bilanci.

Problémy, které by měl podle Zsigriové plynárenský sektor řešit, jsou například emise metanu či rostoucí úroveň tzv. flérování (kontrolované spalování přebytečného plynu ).

„Vím, že vyvrtání nového vrtu je více ziskové než zaměření se na emise metanu, ale pokud to plynárenský sektor myslí se svojí účastí na transformaci energetiky vážně, bude s tím muset něco dělat,“uvedla podle zahraničního serveru Montel Monica Zsigriová na konferenci LNGgc v Londýně.

LNG pod drobnohledem

Slova zástupkyně Evropské komise přicházejí v době, kdy zemní plyn získává stále větší roli v evropském energetickém mixu, ve kterém zejména díky nízkým aktuálním cenám LNG nahrazuje uhlí.

Americký exportér LNG Chenier očekává, že import LNG do Evropy vzroste letos meziročně o 30 milionů tun na 80 milionů tun (109 mld. m3).

Prudký nárůst exportu LNG z USA je nicméně doprovázen zvyšující se úrovní flérování, jelikož produkce plynu předčila exportní možnosti.  Společnost Rystad Energy odhadla, že loni bylo ve Spojených státech takto znehodnoceno zhruba 12 mld. m3 zemního plynu, což je o 50 % více ve srovnání s rokem 2017.

„V USA flérujeme 1-1,5 mld. kubických stop plynu denně (27-41 mil. m3/den), což je neakceptovatelné,“ řekl Octavio Simoes, seniorní poradce výkonného ředitele amerického producenta LNG Tellurian.

Uhlíkové certifikáty

David Ledesma, konzultant v energetice z Oxfordského institutu pro energetická studia podle zahraničního serveru Montel uvedl, že roste pravděpodobnost zavedení uhlíkových certifikátů pro dodavatele plynu. To by mělo za následek změnu hodnoty LNG vůči potrubím dopravovanému zemnímu plynu do Evropy.

Podle odstupujícího šéfa ropného gigantu BP Boba Dudleyho je však zemní plyn pouze cíleně „pošpiňován“.  Dudley trvá na tom, že zemní plyn bude pro energetickou transformaci nepostradatelný.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP