1/2021

Europoslanec Niedermayer: Pokud by ČR měla větší podíl OZE, byla by energetická krize menší I.

| autor: Martina Jandusova0

pexels-pok-rie-157827.jpg
zdroj: pexels

Ceny energetických komodit v posledních měsících plošně rostou po celém světě. V České republice došlo ke krachu některých dodavatelů energií, což ceny energií zvedlo do výšin a jejich bývalé zákazníky uvedlo do existenčních problémů. Mohlo se předejít tomu, aby současná situace nebyla natolik vážná?

Energetická skupina Bohemia Energy ukončila svoji činnost a její odběratelé byli nuceni vyhledat si nového dodavatele energií. Nezůstalo ale jen u toho, ukončení činnosti oznámily i další firmy. V návaznosti na současnou problematickou situaci v oblasti energií uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce europoslanec Luděk Niedermayer, že: "Kdybychom měli větší podíl obnovitelných zdrojů, energetická krize by byla menší".

V dnešní polemice jsme se proto obrátili na odborníky, zda s tímto tvrzením souhlasí nebo vidí řešení v něčem jiném. Odpovídá Radek Jirků ze společnosti Sev.en Energy, Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie a Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Radek Jirků, analytik Sev.en Energy

Obnovitelné zdroje mají smysl ne z důvodu dekarbonizace, ale především energetické nezávislosti na dovozu paliv a zároveň na nemožnosti být tvůrcem ceny těchto dovážených paliv. Rozvoj OZE ovšem nedokáže sám o sobě nezávislost na dovozu paliv zajistit, je nutné podpořit rozvoj dlouhodobé akumulace (ne baterie) pro dobu, kdy OZE neposkytuje dostatečné množství elektřiny (typicky zimní období). Do doby, než bude taková akumulace vybudována, je téměř existenčně nutné zachovat si energetickou nezávislost na „okolním světě“ – tedy zachovat si stávající uhelné porftolio založené na spalování uhlí z vlastní produkce. Současně masivně podporovat rozvoj dlouhodobé akumulace, která by měla nahradit uhelné elektrárny.

K Vašemu dotazu: je těžko na příliš komplikovaný problém jednoduše odpovědět. Ale ano, do značné míry má pan poslanec pravdu (z mého úhlu pohledu, pokud bude více diverzifikovaných a decentrálních, ale spolehlivých, zdrojů, tak to může významně pomoci).

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo