Reklama

30. 5. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: (mod)

Europarlament: Spotřebitel by měl mít lepší postavení na energetickém trhu

Spotřebitelé v Evropské unii by měli mít lepší a silnější postavení na trhu s energiemi. Proto by se měly podporovat kolektivní nákupy energií, jakož i výroba v domácnostech, či zlepšovat nástroje na porovnávání jejich cen a usnadňovat přechod mezi dodavateli a tarify.

Kolektivní nákupy či menší překážky

Vyplývá to z nelegislativního usnesení Evropského parlamentu, které poslanci schválili ve čtvrtek. Ve snaze posílit postavení spotřebitelů na trhu s energiemi poslanci navrhují řadu opatření.

"V první řadě by měly být zavedeny nové podnikatelské modely, včetně systémů kolektivního nákupu a inovativních finančních nástrojů," píše se v usnesení.

Jejich cílem má být motivace spotřebitelů k vlastní výrobě energie a k její spotřebě co nejefektivnějším způsobem.

Dále poslanci doporučují snížit administrativní překážky samovýrobu na absolutní minimum, zkrátit a zjednodušit povolovací postupy, jakož i podporovat společné systémy výroby energie.

V neposlední řadě by měla být zavedena příznivé podmínky pro nájemníky a lidi, kteří žijí v bytových domech, aby i oni měli možnost těžit z vlastní výroby energie a využívat opatření ke zvýšení energetické účinnosti.

Lepší porovnávání nabídek

Europoslanci prosazují i zpřehlednění cen. Kvůli tomu navrhují, aby se zvýšily frekvence účtů za energie, zvětšily srozumitelnosti smluv a zjednodušil přístup k údajům o vlastní spotřebě a nákladům s tím souvisejících. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372