2/2023

EU zvažuje zpřísnění pravidel pro "obnovitelné" spalování biomasy

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

biomass-440392_640.jpg
zdroj: pixabay

Evropská unie zvažuje zpřísnění pravidel týkajících se toho, kdy lze energii získanou pomocí spalování biomasy klasifikovat jako obnovitelnou, a uplatnit tak její přínos vzhledem ke klimatickým cílům EU. Zprávu přinesla agentura Reuters, která měla možnost nahlédnout do draftu dokumentu od Evropské komise dne 16. června.

Cílem navrhovaného dokumentu, který má aktualizovat stávající legislativu, je ochránit citlivé ekosystémy, jako jsou pralesy nebo staré vzrostlé stromy a zamezit využívání dřeva pro energetické potřeby (např. výroba dřevních pelet nebo dřevní štěpky) v případě, že by jej šlo vhodně využít např. na výrobu nábytku.

Dle návrhu uvažuje Komise o aktualizaci pravidel, podle kterých by nově zařízení spalující pevnou biomasu o tepelném příkonu 5 MW a vyšším musela splnit kritéria udržitelnosti a zajistit podstatné snížení emisí oproti fosilním palivům.

Aktuálně je limit pro kritéria udržitelnosti v platnosti pro zařízení o tepelném příkonu 20 MW a vyšším. Tato kritéria řeší původ biomasy. Kritéria mají zabránit nadměrné těžbě dřevní biomasy a degradaci půdy. Environmentální skupiny ovšem draft dokumentu kritizují, jelikož by dle jejich mínění v otázce ochrany lesů selhával.

Dle draftu se pak spalování biomasy bude považovat za obnovitelné, pokud uspoří oproti fosilním palivům alespoň 70 % emisí skleníkových plynů. To by ovšem platilo pouze pro zařízení, která byla uvedena do provozu od počátku letošního roku.

Dle draftu dokumentu pak mají národní schémata podpory postupovat dle „kaskádového principu“, kdy je energetické využívání dřevní biomasy voleno až jako poslední možnost.

Jak upozorňuje agentura Reuters, jedná se o návrh dokumentu, který může být, a pravděpodobně bude, před svou publikací plánovanou na 14. července, změněn.

Vzhledem k ambicióznějším cílům EU, 55% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990, se předpokládá, že Komise zvedne procentuální podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie z 30 % na hodnotu v rozmezí 38-40 %.

V roce 2019, jak uvádí agentura Reuters, činil podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie okolo 20 %, přičemž energie z biomasy tvořila z tohoto podílu nadpoloviční většinu. Další nastavení legislativy je tak vysoce důležité.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP