1/2024

ERÚ se chystá na malé domácí solární elektrárny

| autor: Solární asociace0

ERÚ se chystá na malé domácí solární elektrárny

Energetický regulační úřad totiž tvrdí, že majitelé malých fotovoltaických elektráren, kteří nepotřebují licenci, nesmí dodávat nespotřebovanou elektřinu do sítě. Výklad energetického zákona je v tomto ohledu je sice nejasný, ale úřad si stojí za svým: do sítě může dodávat pouze výrobce s licencí.

„Připravujeme hromadné kontrolní šetření, které má prověřit, zda takoví zákazníci s výrobnou elektřiny mají všechna potřebná povolení a z pohledu kompetencí ERÚ pak zejména platnou licenci. Mohli by se dopustit například správního deliktu podnikání bez licence v energetických odvětvích, případně neoprávněných dodávek elektřiny do elektrizační soustavy,“ říká mluvčí úřadu Michal Kebort.

Renomovaní právnící pohybující se v energetických kruzích ale vidí situaci jinak: „Podle zákona musí malý výrobce dodržet u dodávek do sítě parametry určené pravidly provozu distribuční soustavy. Už to ukazuje, že s dodávkami nespotřebované elektřiny zákon počítá.

Navíc zákon o dani z příjmu mluví o příjmech z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence,“ argumentuje advokát Pavel Doucha. Dodávat elektřinu do sítě nesmí jen takzvaný mikrozdroj, který jeho majitel zprovoznil v režimu zjednodušeného připojení.

Sami obchodníci přetoky do sítě zohledňují ve vyúčtování. ČEZ formou slevy z dodané elektřiny, Bohemia Energy proud dodaný zpět do sítě oceňuje podle aktuální tržní ceny. I v podmínkách programu Nová zelená úsporám je možnost přetoků zahrnuta, dotaci totiž dostane i domácnost, která pro svou potřebu využije jen 70% vyrobené elektřiny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP