2/2023

Energetika potřebuje rozhodnutí o financování výstavby jádra

| autor: Tisková zpráva Svazu průmyslu a dopravy ČR0

Energetika potřebuje rozhodnutí o financování výstavby jádra

Vybudování nové jaderné kapacity přitom předpokládá Státní energetická koncepce, kterou zpracovala vláda. Neustálé odkládání řešení financování takové stavby ohrožuje českou výrobní přiměřenost ve střednědobém horizontu.

Svaz průmyslu a dopravy výstavbu jaderných bloků podporuje, vychází z reálných podmínek a potřeby stabilního zdroje a nutnosti nahrazení postupně odpojovaných uhelných elektráren. 

Z hlediska investiční nejistoty a cen energie představuje jaderná energetika určité riziko, ale s ohledem na Státní energetickou koncepci, zdrojové možnosti naší ekonomiky, dopady na životní prostředí či bezpečnost a stabilitu dodávek, potřebuje Česká republika robustní, stabilní zdroj, kterým může být pouze jaderná energetika.

„Vláda musí rozhodnout co nejdříve o investičním modelu, zahájit výběrové řízení a také zajistit, aby se na dodávkách podílely subjekty z ČR. Nemůžeme dále čekat a narušovat stabilitu dodávek v budoucnu,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Jak uvádí Svaz průmyslu v Programovém prohlášení: V souladu s platnou Státní energetickou koncepcí, která v následujících desetiletích předpokládá další rozvoj jaderné energetiky, musí vláda podporovat výstavbu nových jaderných zdrojů, rozhodnout o vhodném investičním modelu, způsobu financování a způsobu výběru dodavatele. 

Jádro představuje spolehlivý a nízkoemisní zdroj s dlouhou životností, jehož rozvoj navíc poskytne velkou příležitost tuzemskému průmyslu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP