1/2024

Emise CO2 z nových aut stoupají, výrobci se bojí pokut

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Emise CO2 z nových aut stoupají, výrobci se bojí pokut

Reagovali tak na zprávu Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která uvádí, že emise CO2 z nových automobilů vzrostly již druhý rok po sobě.

Automobilky by mohly kvůli nesplňování regulí pro emise z nových automobilů čelit vysokým pokutám. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) tuto zprávu zveřejnilo v odpovědi na informaci EEA týkající se toho, že v roce 2018 emise CO2 z nových automobilů opět stouply.

V porovnání s rokem 2017 EEA zaznamenala 1,6 % nárůst, v průměru tak automobil vypustí 120,4 g skleníkového plynu na kilometr. Jak uvedla EEA, výrobci tak budou muset v letošním roce podstatně zapracovat na snižování těchto emisí, aby dostáli cíle stanoveného pro rok 2021 – v průměru 95 g CO2 na kilometr. U dodávek je cíl stanoven na 147 g již v roce 2020.

Průmysl se nyní obává sankcí, které mohou po nesplnění náročných cílů následovat. Dle agentury Moody mohou výrobci čelit finančním sankcím ve výši až 10,69 miliard eur. Nedodržení cílů pro rok 2021 a 2020 by navíc předznamenávalo, že automobilky nebudou schopny dosáhnout ani cílů stanovených na léta 2025 a 2030. Dle ACEA výrobci sice masivně investují do nových technologií, cíle jsou ale poměrně přísné.

Větší zájem o benzinové automobily

ACEA rovněž uvedla, že rok 2018 byl druhým rokem po sobě, kdy bylo prodáno více benzinových než dieselových aut (8,5 milionu nových registrací). Ekvivalentní dieselová auta přitom vypustí méně CO2 na kilometr než podobné auto s benzinovým pohonem. Elektromobilů se prodalo téměř 302 tisíc.

EEA viní za vzrůst emisí především rostoucí tržní podíl vozů typu SUV, které většinou mají benzinový pohon a obecně znečišťují více než menší osobní automobily. ACEA na tuto informaci odpovídá, že výrobci pouze sledují poptávku ze strany zákazníků. Ti nejsou v mnoha zemích motivováni ke koupi elektromobilů, například kvůli nedostatku dobíjecích míst.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA