Reklama

20. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Elon Musk: dejte mi 100 dní a vyřeším vaše problémy s výpadky elektřiny

Časté výpadky elektřiny na jihu Austrálie budou minulostí, slibuje Musk. Pokud Tesla nestihne unikátní řešení zrealizovat do 100 dnů, společnost celý projekt sama zaplatí.

Federální stát Jižní Austrálie během vrcholícího léta, kdy teploty i ve večerních hodinách překračují 40 stupňů Celsia, zažívá jeden výpadek elektrického proudu za druhým. V září postihl jihoaustralské domácnosti dokonce nejmasivnější výpadek proudu za posledních 50 let.

Řešení pro stát s nestabilní přenosovou soustavou, která z až 41% závisí na obnovitelných zdrojích energie, by mohla zajistit kalifornská Tesla. Elon Musk, její spoluzakladatel a výkonný ředitel, jak jihoaustralské tak i federální vládě navrhl, že v průběhu sto dní vybuduje zařízení s bateriovou kapacitou na uskladnění 100 až 300 megawattů energie.

Záměr, který okamžitě vyvolal vlnu pochybností, krátce nato potvrdil i viceprezident Tesly pro energetické projekty, Lyndon Rive, pro Financial Review. Bleskové tempo výstavby obřího zařízení má umožnit nový výrobní závod Gigafactory, který Tesla otevřela v americké Nevadě.

Mezi kritiky mimořádně ambiciózního plánu se hned po zveřejnění Muskova záměru zařadil Mike Cannon-Brookes, australský spoluzakladatel startupu Atlassian v kalifornském Silicon Valley. Když však šéfovi Tesly na Twitteru adresoval otázku, zda myslí svůj návrh opravdu vážně, dostal lakonickou, ale jasnou odpověď.

"Tesla systém nainstaluje a zprovozní do 100 dnů nebo to bude celé zdarma. Je to takto pro vás už dostatečně vážně?" reagoval ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372