2/2023

Elektromobily včera, dnes a dotace na jejich pořízení

| autor: Martin Hruška, Fair Care s.r.o.0

Elektromobily včera, dnes a dotace na jejich pořízení

Stručný vývoj elektromobility

Zajímavostí je, že za první elektromobil může být považován vůz sestavený jedním holandským profesorem roku 1835, tj. zhruba 50 let před prvním automobilem se spalovacím motorem. Okolo roku 1900 pak jezdilo ve Spojených státech více elektromobilů, než „klasických“ automobilů.

Dominanci spalovacímu motoru pak znamenaly až úspory z rozsahu a velkosériová výroba zavedená pod značkou Ford. Ve druhé polovině 20. století zaznamenáváme náznaky oživení myšlenky na elektromobil, nástup elektromobilů však spadá převážně do století jedenadvacátého.

Pozvolný, ale konstantní nárůst celosvětových prodejů pak pozorujeme od roku 2008. Podle predikcí různých odborníků elektromobily zcela nahradí klasická auta nejpozději do roku 2100, pravděpodobně však mnohem dříve.

Elektromobilita dnes

„Elektromobilita je realitou. Růst trhu může být rychlejší, než se zdá. Elektromobilita má evropskou i národní podporu. Cena baterií klesá. V řadě případů se elektromobily vyplatí i bez dotací již dnes.“ (Elektromobilita 2019).

Podíl elektromobilů na registracích nových vozidel však zůstává v České republice nízký, v roce 2018 dosahoval 0,27 % (Zvěřinová a kol. 2019). Aktuálně registrujeme asi 1500 čerpacích stanic různých typů a různé využitelnosti (EV mapa) v Česku a jeho blízkém okolí. Nejsevernější je přitom ve Varnsdorfu, nejjižněji položená na břehu Lipna.

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky do budoucna očekává další růst počtu elektromobilů i dobíjecích míst, a to zejména z důvodu přísnější regulace emisí skleníkových plynů, kvůli ekonomickým výhodám a kvůli tlaku na zvyšování kvality.

Vývoj je sice nejistý, ale Národní akční plán čisté mobility stanovuje cíl dosáhnout stovek tisíc kusů elektromobilů (včetně PHEV) do roku 2030. I Státní energetická koncepce nebo nejnovější Návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu hovoří o tom, že by v návaznosti na mezinárodní závazky mělo dojít k razantnímu snižování emisí a k přechodu na elektromobilitu.

Dotace na pořízení elektromobilu

A jaká je aktuální nabídka pro podnikatele v Česku? Na počátku prosince byla vyhlášena dotační výzva na pořízení elektromobilů a vlastních nabíjecích stanic s akumulační baterií. Váš zamýšlený projekt je možné podávat od 6. 1. do 28. 5. 2020. Příspěvek na pořízení elektromobilu(ů) pak může činit mezi 250 tisíci a 5 miliony Kč.

V případě dalších dotazů nebo zájmu o prověření Vašeho záměru nás neváhejte kontaktovat.

Autor: Mgr. Martin Hruška, Fair Care s.r.o.

Použité zdroje:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE