1/2024

Ekologie nesmí být politikou

| autor: Pavel Mohrmann0

Dlouhý_na web.jpg
zdroj: Hospodářská komora

Bez peněz nelze dělat ekologická opatření“. Věta, která dává smysl, má význam a kdysi byla vyřčena v podobné skladbě i Václavem Klausem. Tato věta budí vášně a odsouzení ekologických aktivistů, ale pokud se podíváme na svět „shora“, dojdeme ke zjištění, že bohaté státy jsou trochu jinde, než chudší části světa. Košile je bližší kabátu. Nejdřív se musíme najíst a až pak můžeme řešit to ostatní.

O tom, že Evropa je směrem k životnímu prostředí velmi ambiciózní, není sporu. Důkazů je mnoho, jako příklad uveďme Green Deal. Jakou roli v této hře chce hrát naše silně průmyslová republika? O tom jsme si popovídali s šéfem Hospodářské komory, Vladimírem Dlouhým.

Co bude v následujících letech znamenat pro český průmysl implementace Green Dealu a lze je vůbec implementovat tak, jak stojí?

Pokud se EU i členským státům podaří nasměrovat Zelenou dohodu ke skutečně efektivní, smysluplné podpoře podniků, může to být důležitý prvek strategie hospodářské obnovy, která musí nutně nastat po pandemii koronaviru. Zároveň je nezbytné vzít v úvahu různé výchozí situace jednotlivých členských států. Česká republika má rozvinutá průmyslová odvětví a díky geomorfologickým podmínkám omezenější přístup k obnovitelným zdrojům v porovnání s některými jinými členskými státy.

S ohledem na tyto skutečnosti je elementární, aby cíle Zelené dohody byly realistické. Nesmí se jednat o politické určení čísel, kde se teprve po jejich vyhlášení budou hledat způsoby, jak je konkrétně naplnit. Cíle musí vycházet z analýz, které reagují na možnosti jednotlivých zemí. Zelená dohoda se dotýká mnoha odvětví a jednotlivé kroky by měly být propojené tak, aby dovolily transformaci evropských ekonomik a za pomoci investic a promyšlené modernizace udržely konkurenceschopnost evropských firem. Tyto kroky nelze vynechat ani uspěchat.

Jelikož jednotlivé iniciativy Zelené dohody nelze stihnout dle původního předkrizového harmonogramu je třeba k jednotlivým konzultacím, plánům či revizím upravit termíny, aby se kvalifikovaně mohli vyjádřit všichni stakeholdeři a jednotlivá rozhodnutí nepadala ve spěchu, zvlášť s ohledem na to, jaké urgentní problémy teď musí ve většině členských zemích vlády i podnikatelé řešit.

Proč je podle Vašeho názoru Brusel směrem k životnímu prostředí tak ambiciózní? Nehraje v tom roli třeba rozdílná průmyslová vyspělost členů EU?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP