Reklama

5. 12. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

EK chce volný trh s elektřinou, dotace slabším a nový úřad

Evropská komise představila dlouho očekávaný energetický balíček. Firmy jsou při jeho hodnocení opatrné.

Trh s elektřinou se ve většině zemí EU vyznačuje slabou konkurenceschopností a zapojením spotřebitele. Navzdory technickým inovacím, jaké jsou například inteligentní sítě, domácnosti, individuální výroba nebo skladování, spotřebitelé nejsou dostatečně informováni a ani motivováni aktivně se zapojit do trhu s elektřinou, což jim pak brání při aktivním řízení vlastní spotřeby a možných finančních úsporách.

Ambicí tzv. všeobjímajícího "Energetického balíčku" Evropské komise, který tento týden předložil eurokomisař Maroš Šefčovič, je mimo jiné odstraňovat překážky na trhu s elektřinou, z nichž by měl profitovat i spotřebitel.

V oblasti velkoobchodu se má zvýšit flexibilita a schopnost reakce na nárůst produkce z obnovitelných zdrojů. "Odstraní se cenové stropy a ceny tak budou odrážet skutečnou hodnotu elektřiny v čase a místě. To bude podněcovat investice do systému, včetně skladování, "zdůvodňuje opatření EK.

Spotřebitelé mají být podle návrhu lépe informováni o jejich spotřebě energie a nákladech v rámci přehledných účtů za elektřinu. Dodavatelé budou muset na každém účtu v první řadě zobrazovat základní informace a srozumitelně uvádět náklady na samotnou energii, síťové poplatky, spolu s daněmi a ostatními poplatky.

"Vítáme navrhovaná pravidla pro vnitřní trh s elektřinou, které nařizují, aby cena silové elektřiny pro konečného zákazníka byla stanovena na tržním principu a tedy aby byla konečně odstraněna jakákoliv regulace cen," uvádí v reakci na návrh skupina ČEZ.

Ačkoli na jedné straně Komise přiznává, že je nutné odstranit regulaci maloobchodních cen, druhým dechem dodává, že je třeba zajistit ochranu zranitelných spotřebitelů. I následující věta vyznívá spíše jako povinná vsuvka, ne skutečná snaha o volný trh: "Trhy s elektřinou v budoucnu budou moci vysílat jasné cenové signály a budou osvobozeny od jakékoli veřejné intervence ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372