1/2023

ECHA žádá o informace k navrhovanému omezení PFAS

| zdroj: MPO0

misael-moreno-Rl9bIWKCVF0-unsplash
zdroj: unsplash.com

ECHA vyzývá zúčastněné strany, aby do 25. 9. 2023 zaslaly vědecké a technické informace o výrobě, uvádění na trh a používání per- a polyfluorovalkylových látek (PFAS)- zveřejněno ECHA 22. 3. 2023.

Všeobecný návrh na omezení PFAS předložily agentuře ECHA orgány Dánska, Německa, Nizozemí, Norska a Švédska 13. ledna 2023.

K návrhu na omezení začala 22. března šestiměsíční konzultace, která potrvá do 25. září 2023. Konzultace dává každému možnost podat informace především ohledně rizik, socioekonomických aspektů a alternativních látek.

Vědecké výbory pro hodnocení rizik (RAC) a pro socioekonomickou analýzu (SEAC) využijí získané informace při vyhodnocení navrhovaného omezení a k vypracování svého stanoviska k návrhu. O případném omezení rozhodne Evropská komise společně s členskými státy.

Dne 5. dubna 2023 od 11:00 do 13:00 helsinského času (10:00 – 12:00 CET) se k navrhovanému omezení bude konat online informační schůzka, během které odborníci z ECHA a pěti vnitrostátních orgánů vysvětlí proces omezování, obsah návrhu a způsob účasti na konzultaci. Budou rovněž odpovídat na dotazy účastníků.

Schůzka bude probíhat v anglickém jazyce a bude možné ji sledovat na webové stránce ECHA bez registrace. Otázky je možné zaslat před jednáním prostřednictvím odkazu zde.

Od 15. března do 15. května 2023 nezávisle probíhá samostatná šedesátidenní konzultace k návrhu stanoviska výboru SEAC k návrhu ECHA na zákaz uvádění na trh, používání a formulace všech PFAS v hasicích pěnách (viz zpráva ECHA).

Další informace:

Celá zpráva ECHA [EN]

Informace o online schůzce 5. 4. 2023

Vyjádřete svůj názor k návrhu na omezení PFAS do 25. 9. 2023

Návrh na omezení

Nejžhavější vědecká témata - PFAS

Řízení o omezení

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS