1/2024

Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení

| autor: MŽP ČR0

Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení

Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.

Díky nově schváleným dotacím z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR se na mnoha místech po celé České republice mohou pustit do připravovaných projektů. V ulicích desítek obcí se rozsvítí nové, šetrné veřejné osvětlení. Výměnou starých lamp za účinnější a zdravější světla obce sníží znečištění světelným smogem a zároveň ušetří za jejich provoz.

Na více jak 20 lokalitách po celé ČR se zlepší zásobování pitnou vodou, třeba v Sedleci-Prčicích dobudují vodárenskou soustavu, v Kateřinicích posílí zdroj pitné vody. Velmi oblíbenými jsou i dotace na ekomobilitu. Obce a města si díky nim pořizují elektromobily nebo auta s alternativním pohonem. Svoji vozovou flotilu nově rozšíří například chomutovský zoopark, Technické služby Tábor nebo hlavní město Praha.

S dotační podporou svých investic může počítat i 73 obcí ležících na území národních parků, které se tak budou moci pustit do nové výstavby nebo opravy turistických stezek, cest i chodníků, úpravy veřejných prostranství a modernizace obecní infrastruktury.

„Smyslem Národního programu Životní prostředí je pomoci především menším obcím s realizací projektů, na které by ve svých rozpočtech jen velmi těžko hledaly volné prostředky. Zároveň je program koncipován tak, že peníze jdou opravdu do těch oblastí, kde je to nejvíce potřeba, tedy například na boj se suchem nebo na zlepšení kvality ovzduší či vod. Těší mě, že obce mají o program zájem, investují a zlepšují tím životní prostředí i životní podmínky svých obyvatel“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Richard Brabec rovněž rozhodl o poskytnutí podpory na dva projekty v rámci tzv. inovativních finančních nástrojů, kdy je kombinována evropská půjčka z Operačního programu Životní prostředí s dotací ze SFŽP ČR. Města Kroměříž a Humpolec obdrží celkem více než šedesáti miliónovou podporu na rekonstrukci chlazení zimních stadionů. Díky ní se významně sníží množství látek (především čpavku) vypouštěných při provozu obou zimních stadionů do životního prostředí a sníží se tak i riziko havárie.

V rozdělování dotací bude ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR pokračovat i v letošním roce. „Počítáme s vyhlášením sedmnácti dotačních výzev, ve kterých budou k dispozici téměř čtyři miliardy korun,“ informuje dále ministr Richard Brabec.

Ještě v dubnu se otevřou dvě nové výzvy. První se zaměří na ochranu nejcennějších koutů naší přírody a je v ní pro správy národních parků a AOPK ČR připraveno 40 milionů na výkup pozemků ve zvláště chráněných územích a jejich ochranných pásmech. Ve druhé výzvě (2/2019) podpoří rezort 5 miliony korun projekty zlepšující životní prostředí prostřednictvím zapojením měst a obcí do iniciativy Pakt starostů, například na zpracování akčních plánů pro udržitelnou energii a klima.

V dalších na letošek plánovaných výzvách budou moci obce žádat například o dotace na kanalizace a čistírny odpadních vod, na čistší ovzduší v sídlech, snížení světelného znečištění, ozdravné pobyty a další projekty.

Dlouhodobější výhled, jaké výzvy se chystají nejen v letošním roce, ale i v průběhu dalších dvou let, žadatelé najdou v nově aktualizovaném tříletém rámci Národního programu Životní prostředí na www.narodniprogramzp.cz. Díky němu mají obce šanci si své projekty lépe naplánovat, navíc budou mít k dispozici větší balík peněz.

„Stále je možné připravovat projekty a podávat žádosti do otevřených výzev např. na zdroje pitné vody, či domovní čistírny odpadních vod, domácnosti se mohou hlásit o Dešťovku. Všechny tyto výzvy jsou průběžné, žádosti jsou schvalovány postupně tak, jak přichází k nám na Fond.

Aktualizovaný rámec Národního programu Životní prostředí nabídne ještě o více než půl miliardy více peněz a žadatelé se mohou těšit i na širší nabídku dotací,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává, že nově přidané výzvy se budou týkat především podpory udržitelné dopravy či snížení světelného znečištění.

Seznam schválených projektů ZDE

Aktualizovaný rámec a harmonogram výzev NPŽP ZDE

Výzva č. 1/2019 NPŽP ZDE

Výzva č. 2/2019 NPŽP ZDE

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA