2/2023

Díky COOP lidé mohou odevzdávat použité spotřebiče a baterie i v menších obcích

| autor: Tisková zpráva ECOBAT, COOP, RETELA0

Díky COOP lidé mohou odevzdávat použité spotřebiče a baterie i v menších obcích

Nově by zákazníci prodejen měli najít sběrné nádoby na použité baterie, malé vysloužilé elektrospotřebiče a žárovky ve zhruba 2 200 prodejnách COOP. 

Vzhledem k širokému zastoupení prodejen COOP ve venkovských oblastech tak mají lidé možnost odevzdávat baterie a malé elektrospotřebiče i v menších obcích.

Mezi maloobchodními řetězci, které se zapojují do zpětného odběru použitých baterií tím, že ve svých prodejnách umísťují sběrné nádoby, jsou prodejny Skupiny COOP dlouhodobě na špičce. S odstupem za nimi následují Kaufland, Billa, Lidl nebo Globus.

“Skupina COOP přistupuje ke zpětnému odběru baterií dalece nad rámec svých legislativních povinností. Naplňuje myšlenku ekologického zpětného odběru také tím, že svozy baterií se provádí ve většině prodejen spotřebních družstev v návaznosti na dovoz zboží z velkoobchodu na prodejny,“ říká RNDr. Petr Kratochvíl, jednatel ECOBAT s.r.o., a dodává:

„Významná je její role zejména v menších obcích, kde se sběrná místa v prodejnách COOP stávají nejdostupnějšími, kam mohou lidé nosit použité baterie, malé elektrozařízení a žárovky.“

Prodejny Skupiny COOP jsou dobrým příkladem fungování zpětného odběru. Při sběru baterií a elektrozařízení se nejezdí separátně na jednotlivé prodejny, ale COOP v převážné většině sám shromažďuje baterie na centrálních místech, odkud je pak ECOBAT a RETELA hromadně odváží k recyklaci.

„Systém zpětného odběru je jedním ze stěžejních principů ekologicky šetrného podnikání systému Skupiny COOP. Jsme si vědomi toho, že k lidem v menších obcích, ale nejen v nich, máme blízko, a přijde nám přirozené tohoto vztahu využít a dělat něco smysluplného pro životní prostředí,“ vysvětluje Ing. Pavel Březina, předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev.

Trojstranná dohoda mezi Skupinou COOP, organizacemi ECOBAT a RETELA navazuje na dlouhodobou spolupráci s desítkami družstev, která přistoupila od roku 2013 k původní Rámcové smlouvě, a jejichž zhruba 1 700 prodejen bylo vybaveno potřebnými boxy pro sběr velmi malých vysloužilých elektrospotřebičů (včetně baterií) a boxů pro sběr žárovek.

„Na náklady výrobců a dovozců elektrozařízení, tedy pro družstva bezplatně, zajišťujeme nejen vybavení sběrnými boxy, ale také odvoz v dohodnutých termínech a ekologické zpracování u zpracovatelů s odpovídajícími licencemi. 

Nastavení nových, pro družstva ještě výhodnějších podmínek, může přispět, jak věříme, k rozšíření sběrné sítě i do dalších družstev a lokalit, která dosud uvedených služeb nevyužila,“ říká Ing. Jaroslav Vladík, CSc., jednatel RETELA, s.r.o.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP