1/2024

Díky Baterkománii narostl sběr baterií o 70 % a na charitu půjde přes 105 tisíc korun

| autor: ECOBAT0

Díky Baterkománii narostl sběr baterií o 70 % a na charitu půjde přes 105 tisíc korun

Organizátoři, kterými byly Kraj Vysočina a nezisková společnost ECOBAT, před zahájením projektu slíbili, že za každý odevzdaný kilogram věnují 10 korun na charitativní projekty v kraji. 

Díky tomu bude 95 505 korun rozděleno mezi 3 vybrané projekty, a to konkrétně na pomoc školačce Adélce z Polné, která trpí autismem, dále na pomoc postiženému Ríšovi z Třeště a na aktivitu „Zasaď svůj strom“ v Počátkách. 

Původně avizovaný finanční příspěvek navíc organizátoři ještě navýšili o 10 000 korun, a to umožnilo z BATERKOMÁNIE přispět i na tělocvičnu pro Denní stacionář Bludiště v Chotěboři.

„Lidé v Kraji Vysočina vzali soutěž ve sběru baterií vážně. O tom svědčí téměř deset tun baterií vybraných během projektu, které jsme již předali k recyklaci. Když toto číslo srovnáme se stejným obdobím loňského roku, jsme velmi potěšeni, protože ve dvaceti zapojených městech se vytřídilo o 70 % více baterií. A to je skvělý výsledek,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT, která byla jedním z organizátorů soutěže a zároveň zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice.

A jaký byl princip BATERKOMÁNIE? Před začátkem soutěže každé z dvaceti soutěžících měst vybralo „svůj“ charitativní nebo obecně prospěšný projekt. Finanční příspěvek 95 505 Kč za vybrané baterie se nyní rozděluje mezi projekty navržené třemi nejúspěšnějšími městskými úřadyTedy těmi, které vybraly nejvíc baterií v přepočtu na jednoho úředníka.

Sláva vítězům

Na prvním místě se umístil Městský úřad Polná, kde se podařilo vybrat rekordních 68,7 kg baterií na zaměstnance úřadu. Projekt DEJ BATERKU PRO ADÉLKU nominovaný Polnou díky tomu obdrží 47 525 korun. 

Druhý byl Městský úřad Třešť s 13,3 kg baterií na úředníka. Třeští nominovaný projekt DEJ BATERKU PRO RÍŠU získá 28 515 korun. Na třetím místě skončil Městský úřad Počátky (10,7 kg) a jím nominovaný projekt ZASAĎ SI SVŮJ STROM obdrží 19 010 korun. 

A protože jen s malým odstupem se na čtvrtém místě umístil Městský úřad Chotěboř (10,1 kg na úředníka), rozhodli se organizátoři přispět ještě navíc částkou 10 000 korun i na TĚLOCVIČNU PRO DENNÍ STACIONÁŘ BLUDIŠTĚ v Chotěboři.

„Těší mě, že lidé v kraji „slyšeli“ na spojení sběru baterií, tedy ochrany přírody a charity. A jsem moc rád, že díky BATERKOMÁNII můžeme finančně přispět těm, kteří to potřebují. 

Nejde jen o samotnou částku, věřím také, že je důležité, že obdarovaní zaznamenali tu velmi lidskou podporu a že se o jejich problémech či potřebách i díky projektu ví o trochu víc,“ dodává Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro životní prostředí a zemědělství.

Do soutěže se zapojila města Golčův Jeníkov, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Kamenice nad Lipou, Ledeč nad Sázavou, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pelhřimov, Počátky, Polná, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Třešť, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou a Krajský úřad Kraje Vysočina. Pro BATERKOMÁNII se baterie vybíraly i při zápase hokejistů HC Dukla Jihlava s HC Frýdek-Místek.

Soutěž BATERKOMÁNIE v Kraji Vysočina organizovala nezisková společnost ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, ve spolupráci s Krajem Vysočina. Projekt vznikl v rámci dohody o spolupráci při řešení projektu „Intenzifikace zpětného odběru baterií v Kraji Vysočina“.

Zdroj: ecobat.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP