Reklama

24. 4. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Zpravodaj Evropského parlamentu

Co Evropský parlament zatím zvládnul v legislativě?

Od definitivního zrušení roamingu přes ochranu životního prostředí po zabezpečení hranic: Evropské instituce se chtějí soustředit na konkrétní výsledky v oblastech, na kterých Evropanům záleží. Parlament, členské státy i Evropská komise se proto shodly na legislativních prioritách pro rok 2017.

Zaměstnanost, růst, sociální Evropa, bezpečnost, migrace, jednotný digitální trh, energetika a změny klimatu: Šest oblastí, každá s konkrétními návrhy legislativy, které jsou letos v hledáčku evropských zákonodárců a to díky společné deklaraci Parlamentu, Rady a Komise o prioritách pro 2017.

Několik návrhů už v Parlamentu prošlo plným kolečkem projednávání a plénum k nim v uplynulých čtyřech měsících schválilo usnesení:

Bezpečná Evropa 


Digitální Evropa

  • Vlnová délka 700 MHz bude uvolněna pro příští generaci mobilního internetu, jak o tom rozhodli poslanci v polovině března.

  • Před prázdninami odzvoní roamingu, protože začátkem dubna plénum schválilo zavedení stropů pro velkoobchodní ceny, které se promítnou do cen pro koncové spotřebitele. Od 15. června tak budou Evropané za data a hovory při cestách po EU platit stejně jako doma.

Ekologicky šetrná Evropa 

  • V únoru Parlament přijal své stanovisko k reformě systému EU pro obchodování s emisními povolenkami. Poslanci chtějí, aby mechanismus začal dobře fungovat, a motivoval tak podniky k investicím do ekologicky šetrných technologií.

  • V březnu také poslanci odhlasovali postoj pro vyjednávání o balíčku opatření o odpadech, kterými chtějí nastartovat oběhové hospodářství využívající odpad jako surovinu, omezit skládkování a posílit recyklaci.
    Jak v případě ETS tak odpadového balíčku musí ještě poslanci najít kompromis s členskými státy (Radou) o finálním znění daných zákonů.

Ve stejné fázi - vyjednávání Parlamentu s Radou - jsou toho času další prioritní návrhy: Zpřísnění opatření proti praní peněz; zajištění bezpečnosti dodávek energie; založení Evropské azylové agentury, která by měla silnější pravomoci než dosavadní Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu EASO.

Interaktivní přehled šesti oblastí a jednotlivých priorit najdete zde.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372