1/2024

Co Evropský parlament zatím zvládnul v legislativě?

| autor: Zpravodaj Evropského parlamentu0

Co Evropský parlament zatím zvládnul v legislativě?

Zaměstnanost, růst, sociální Evropa, bezpečnost, migrace, jednotný digitální trh, energetika a změny klimatu: Šest oblastí, každá s konkrétními návrhy legislativy, které jsou letos v hledáčku evropských zákonodárců a to díky společné deklaraci Parlamentu, Rady a Komise o prioritách pro 2017.

Několik návrhů už v Parlamentu prošlo plným kolečkem projednávání a plénum k nim v uplynulých čtyřech měsících schválilo usnesení:

Bezpečná Evropa


Digitální Evropa

  • Vlnová délka 700 MHz bude uvolněna pro příští generaci mobilního internetu, jak o tom rozhodli poslanci v polovině března.

  • Před prázdninami odzvoní roamingu, protože začátkem dubna plénum schválilo zavedení stropů pro velkoobchodní ceny, které se promítnou do cen pro koncové spotřebitele. Od 15. června tak budou Evropané za data a hovory při cestách po EU platit stejně jako doma.

Ekologicky šetrná Evropa

  • V únoru Parlament přijal své stanovisko k reformě systému EU pro obchodování s emisními povolenkami. Poslanci chtějí, aby mechanismus začal dobře fungovat, a motivoval tak podniky k investicím do ekologicky šetrných technologií.

  • V březnu také poslanci odhlasovali postoj pro vyjednávání o balíčku opatření o odpadech, kterými chtějí nastartovat oběhové hospodářství využívající odpad jako surovinu, omezit skládkování a posílit recyklaci.
    Jak v případě ETS tak odpadového balíčku musí ještě poslanci najít kompromis s členskými státy (Radou) o finálním znění daných zákonů.

Ve stejné fázi - vyjednávání Parlamentu s Radou - jsou toho času další prioritní návrhy: Zpřísnění opatření proti praní peněz; zajištění bezpečnosti dodávek energie; založení Evropské azylové agentury, která by měla silnější pravomoci než dosavadní Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu EASO.

Interaktivní přehled šesti oblastí a jednotlivých priorit najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling