2/2023

Cirkulární ekonomika v OP TAK: Na co lze čerpat veřejné prostředky?

| zdroj: MPO0

matt-seymour-8X2siC3gSj4-unsplash
zdroj: unsplash.com

Cirkulární ekonomika, také známá jako oběhové hospodářství, je založena na principu prodloužení životního cyklu produktů a minimalizaci odpadu s produkty souvisejícími. Jedná se o způsob výroby a spotřeby, který díky sdílení, opětovnému používání a recyklaci zhodnocuje již existující výrobky, suroviny a materiály.

Tento systém je jedním z důležitých nástrojů pro dosažení udržitelného rozvoje a závazků v oblasti ochrany klimatu a zásadně se odlišuje od klasického lineárního hospodářství, ve kterém jsou zdroje pouze získány, použity a poté označeny jako odpad.

Cirkulární ekonomika se snaží minimalizovat vznikající odpad, minimalizovat znečištění a maximálně využívat přidané hodnoty daných zdrojů. Této skutečnosti lze dosáhnout například redesignem produktů, úpravou dodavatelských řetězců, zaváděním cirkulárních byznys modelů nebo využíváním obnovitelných zdrojů. Tento systém může přinést výhody nejen pro podniky (nižší náklady, nové obchodní příležitosti a dlouhodobá udržitelnost podnikání), ale pro společnost jako celek.

Oběhové hospodářství hraje důležitou roli v Operačním programu Technologie a aplikace (OP TAK), který podporuje výzkum, vývoj a inovace v oblasti cirkulární ekonomiky, využívání obnovitelných zdrojů energie, snižování spotřeby, recyklaci odpadů a rozvoj nových technologií pro cirkulární ekonomiku. OP TAK také podporuje vzdělávání a osvětu v této oblasti, aby se koncept dostal do povědomí široké veřejnosti a podařilo se tak vytvořit přirozené „udržitelné“ smýšlení jednotlivců a firem. Projekty zaměřené na cirkulární ekonomiku a zelenou tranzici budou zvýhodněny formou bodové bonifikace.

Následující tabulka uvádí pouze ty programy podpory SC 1.1 OP TAK, ve kterých budou projekty zaměřené na oběhové hospodářství bodově zvýhodněny a jejichž cílem je podpora výzkumu, vývoje a inovací v oblasti cirkulární ekonomiky za účelem přinést pozitivní ekologické a ekonomické změny pro Českou republiku, konkrétně maximalizací přidané hodnoty ze zdrojů, minimalizací produkce odpadu a zlepšení ekologické a ekonomické účinnosti.

Oblasti podpory cirkulární ekonomiky

priorita-1

I přestože projekty zaměřené na cirkulární ekonomiku nejsou bodově zvýhodňovány v dalších programech podpory, stále jsou velmi vítány průřezově v celém programu. Například v SC 2.1 OP TAK mohou „cirkulární“ žadatelé získat podporu ve většině programů podpory:

priorita-2

Novým a hlavním specifickým cílem pro oběhové hospodářství je bezesporu SC 5.2.

priorita-5

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP