1/2024

Čína postupuje v dekarbonizaci, spustí světově největší systém emisního obchodování

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Čína postupuje v dekarbonizaci, spustí světově největší systém emisního obchodování

Jeho cílem je mimo jiné spolupráce při plnění cílů vyplývajících z Pařížské dohody a zajištění přechodu na čisté zdroje energie. Číně v tom má pomoci i rychlé spuštění systému obchodování s emisemi (ETS).

Prohlášení zmiňuje, že snižování emisí by mělo být zajištěno „maximalizací přínosu zlepšování energetické účinnosti, zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu a podporou přechodu na nízkouhlíkové energetické zdroje obchodované na otevřených a transparentních globálních trzích“.

Dlouhou dobu očekávané spuštění ETS v Číně má k plnění ambiciózních slibů Číny jistě přispět. Jak informovat server Carbon Pulse, Čína plánuje zahájení zkušebního obchodování již od listopadu tohoto roku. Plně by měl systém začít fungovat od ledna 2020.

Původně očekávané zpoždění spuštění systému tedy nakonec nejspíš nenastane. Čína se urychlením procesu implementace ETS nejspíš snaží o to, ukázat se v dobrém světle na klimatickém summitu OSN v září v New Yorku.

Čínský ETS, který bude největším systémem obchodování s povolenkami na světě, bude ve své prvotní fázi aplikován pouze na činnost energetického sektoru. V dalších letech bude poté rozšířen na další odvětví ekonomiky, tedy i na čínský průmysl.

Trh s povolenkami bude regulovat až 80 % čínských výroben elektřiny, které dohromady vypouští na 3,5 miliardy tun CO2 ročně. Provozovatelé budou mít povinnost odevzdat povolenky za emise z roku 2020 na podzim 2021.

V průběhu let 2021-2025 bude Čína postupně zahrnovat do ETS další sektory, tedy především chemický či ocelářský průmysl, ale také letectví. Povolenky budou v prvním roce přiděleny zdarma. Čínská vláda plánuje také, dle zdrojů serveru Carbon Pulse, zavedení vlastního kompenzačního schématu.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling