2/2023

Čína plánuje projekty solárních a větrných elektráren bez dotací

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

Čína plánuje projekty solárních a větrných elektráren bez dotací

Čína se tímto krokem snaží podpořit nárůst konkurenceschopnosti OZE a zároveň využít rychlého poklesu investičních nákladů. V reakci na prohlášení zveřejněné čínskou Národní rozvojovou a reformní komisí (NDRC) vzrostly akcie výrobců solárních panelů v New Yorku a Hongkongu.

Nové projekty solárních elektráren bez státních subvencí mají vyráběnou zelenou energii prodávat za stejné ceny jako nepodporované tepelné elektrárny na uhlí.

Nedotované elektrárny zároveň mohou být vyloučeny z některých transakcí na trhu s elektřinou a budou uzavírat dlouhodobé kontrakty o nákupu elektřiny s pevnými tarify.

Pilotní projekty budou realizovány pouze v lokalitách, kde budou místní úřady schopné zaručit, že vyrobená „zelená“ energie bude plně spotřebována, a jejich výstavba nesníží poptávku existujícím projektům.

„V některých regionech s dobrými přírodními zdroji a stabilní poptávkou již bylo dosaženo „bezdotačních“ podmínek, nebo rovnosti cen energií,“– z prohlášení NDRC

Čínští regulátoři se tímto krokem zároveň snaží snížit jak národní přebytek kapacit v OZE, tak významné náklady na jejich podporu.

Již minulý rok Čínská vláda otřásla trhem kvůli rozhodnutí omezit finanční pomoc solárním developerům s cílem zpomalit rekordní tempo růstu a integrovat stávající kapacity do elektrické sítě.

Systém aukcí se bude využívat i nadále

V navazujícím komentáři NDRC oznámila, že náklady na výstavbu solárních elektráren v Číně mezi lety 2012 a 2017 klesly o 45 %. Náklady na výstavbu větrných elektráren za stejné období klesly o 20 %.

Podle NDRC tlak na zavedení uvedených pilotních projektů neznamená zrušení dotací na všechny velké projekty solárních a větrných elektráren.

Během stávající fáze budou pilotní projekty zaměřeny na regiony s dobrými podmínkami a garantovanou spotřebou, v ostatních oblastech bude ke snížení nákladů a dotací na projekty OZE i nadále využíván systém aukcí.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP