2/2023

Čína chce snížit miliardové výdaje na podporu obnovitelných zdrojů

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Čína chce snížit miliardové výdaje na podporu obnovitelných zdrojů

Podobně jako některé další země i Čína přenáší část nákladů na podporu obnovitelných zdrojů na spotřebitele nepřímo v podobě státního financování. Země se nyní snaží podpořit konkurenceschopnost těchto zdrojů, jelikož deficit státního fondu pro podporu obnovitelných zdrojů stále roste.

Podle návrhu nové směrnice čínského Národního energetického úřadu (NEA), který měla k dispozici agentura Reuters, by země měla urychlit své snahy ve věci dosažení cenové parity pro větrné a solární elektrárny, tedy aby tyto zdroje dokázaly bez státní podpory soutěžit s jinými energetickými zdroji, zejména s uhelnými elektrárnami.

Čína se v posledních letech snaží omezit svou závislost na uhlí budováním nízkoemisních zdrojů elektrické energie. Kromě jaderných elektráren tak stále významnější roli hraje i rozvoj větrných a solárních elektráren, který země podporuje skrz technologické inovace a úsporami z rozsahu.

Podle čínského regulátora některé regiony s vhodnými tržními a cenovými podmínkami již dosáhly cenové parity, a nepotřebují tak podporu. Regulátor dále vyzval provozovatele přenosových soustav, aby bezdotačním projektům poskytli větší podporu a zajistily dostatek přenosových kapacit, aby tyto zdroje nemusely být odstavovány.

„Cenová parita je zde již na trzích s vysokou cenou elektřiny. Nemyslím si, že zde bude konkrétní magické datum, kdy bude cenová parita dosažena ve všech oblastech. Postupně se bude šířit s pokračujícím růstem účinností a ceny tak budou konkurenceschopnější,“ uvedl Thomas Lapham, ředitel společnosti Asia Clean Capital, která se specializuje na střešní instalace fotovoltaických elektráren pro velké čínské společnosti.

Ve snaze omezit výdaje na podporu solárních elektráren Čína letos přistoupila k razantnímu kroku, kdy na konci letošního května náhle oznámila, že od 1. června dojde k pozastavení alokací pro nové velké fotovoltaické farmy, přičemž pro elektrárny zprovozněné po tomto datu budou sníženy výkupní ceny. Podobně v případě podpory pro decentralizované solární elektrárny došlo zastropování výkonu na 10 GW.

Podle čínského regulátora dosáhl deficit státního fondu pro obnovitelné zdroje, který je financován z poplatků hrazených odběrateli elektrické energie, již zhruba 120 miliard juanů (380 mld. Kč).

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP