1/2024

Chytré budovy mohou snížit spotřebu energie o desítky procent

| zdroj: Svaz moderní energetiky0

Chytré budovy mohou snížit spotřebu energie o desítky procent

Podle údajů Světové rady pro šetrné budovy trávíme až 80 % našeho času v budovách. Naše zdraví, kvalita života a produktivita práce je z převážné míry ovlivněna prostředím, ve kterém se pohybujeme. 

Díky správnému nastavení mohou domy snížit spotřebu energie o desítky procent. Novou doménou moderních chytrých budov se stávají systémy, které umí optimalizovat využití místní energie například ze solárních panelů na střeše, tepelných čerpadel či kogenerační jednotky.

Nové technologie využívané v inteligentních budovách jsou přínosem pro jejich uživatele a skvělou příležitostí pro inovativní české firmy. K tomuto tématu vydal Svaz moderní energetiky ve spolupráci s partnerskými firmami a organizacemi publikaci nazvanou Chytré budovy – domy nabité energií.

„V budovách prožijeme drtivou většinu našich životů. Práce, osobní život i kulturní nebo gastronomické zážitky probíhají právě tam. Proto je důležité myslet na to, v jak kvalitním prostředí náš čas trávíme.

Ty nejchytřejší domy si poradí s hlídáním přísunu čerstvého vzduchu, zajistí optimální teplotu a vhodné osvětlení podle aktuálních činností. Inteligentní automatizované systémy pak přináší potřebné úspory energie a vody,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Jak jsme na tom v Česku

V rámci chytrých budov se může pochlubit svým řešením nová budova ČSOB, která byla otevřena v polovině letošního roku. Ta využívá například unikátní systém vytápění a chlazení. Budova využívá tzv. aktivních betonů, prostřednictvím kterých se v zimě ohřívá a v létě chladí.

Teplo i chlad zajišťují tepelná čerpadla a hluboké zemní vrty. Budova zároveň umí chytře distribuovat solární zisky jižní fasády. Při provozu budovy se důsledně využívá také rekuperace tepla vznikajícího v kancelářích.  V době, kdy denní světlo nedostačuje, jsou pracoviště automaticky přisvětlována LED svítidly. Samozřejmostí je také zelená střecha.

Jedním z prvních administrativních areálů v Česku, které si vytkly za cíl dosažení uhlíkové neutrality a testovaly součinnost řady progresivních technologií v energeticky pasivním domě, je Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně. 

Díky promyšlenému konceptu, investicím do obnovitelných zdrojů a inteligentnímu řízení se Nadaci Partnerství podařilo dosáhnout téměř vyrovnané uhlíkové bilance provozu areálu. V rámci areálu se ověřují provozní parametry dvou typů budov: novostavby kancelářského a vzdělávacího centra a rekonstruované 200 let staré budovy.

Data o bilancích energie a vody podrobně monitorovaná přes 70 on-line měřičů poskytují cenné podklady pro vyhodnocování návratnosti investic. V posledních letech se věnují i bilanci vody ve venkovním prostředí, efektivitě různých typů zelených střech a účinnosti adaptačních opatření na změnu klimatu v městském prostředí.

Inspiraci můžeme hledat i v zahraničí

Mezi světovou špičku patří například moderní administrativní komplex The EDGE v amsterdamské obchodní čtvrti Zuidas. Patnáctipatrové budově se skleněnou fasádou dominuje obří atrium otevřené na sever.

Architektonický koncept umožňuje v maximální míře využít přirozené osvětlení. Budova je vybavena tisícovkami senzorů a měřidel, které pomáhají inteligentnímu řídícímu systému optimalizovat spotřebu energií. Odhadovaná roční spotřeba energie tak dosahuje méně než 0,3 kWh/m2/rok.

K osvětlení prostor je využíváno PoE LED osvětlení, které umožňuje uživatelům v individuálních prostorech snadné ovládání intenzity světla a klimatizace pomocí aplikace v mobilním telefonu. Budova umí také rozpoznat auto nájemníka kancelářských prostor a nasměruje jej na nejpohodlněji dostupné parkovací místo. Je zároveň vybavena nabíjecími stanicemi pro hybridní a elektrická auta.

Investice do chytrých budov celosvětově rostou

Trend výstavby chytrých budov s automatizovaným systémem řízení můžeme ve světě sledovat již několik let. Objem obchodů na globálním trhu v oblasti Internetu věcí (IoT) v inteligentních budovách činil 6,3 miliard USD v roce 2017 a do roku 2026 se očekává růst na 22,2 miliardy USD.

Podle údajů Mezinárodní energetické agentury dnes připadá 36 % celosvětové spotřeby energie na sektor budov.  Přitom do roku 2040 mohou domy snížit svou spotřebu o 40 %. Zvýšení účinnosti obálky budov a optimalizace systémů vytápění může zajistit ¼ těchto úspor. 

„Rozsah inteligentních nástrojů pro řízení chodu budov je velmi široký a pokrývá různé části od hlídání otevřených oken, světel nebo výtahů až po nabíjení elektromobilů. Pokud se zaměříme na automatizaci v oblasti energetické účinnosti, pak chytrá řešení zajišťují především inteligentní osvětlení, které upravuje intenzitu podle množství světla zvenčí či obsazenosti kanceláře, a vytápění a chlazení, které přizpůsobuje teplotu potřebám obyvatel domu nebo pracovníků v jednotlivých kancelářích,“ dodává na závěr Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Publikace Chytré budovy – domy nabité energií ke stažení zde.

Prezentace z kulatého stolu Chytré budovy – domy nabité energií:

ČEZ ESCO_David Martinek

Instalace Praha_SHQ-energetická koncepce

OIG Power_Martin Kuba

Vodafone_Adriana Dergam_Lukáš Plzák

Foto: Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně. Zdroj: Svaz moderní energetiky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA