Reklama

3. 10. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

“Chcete dýchat kouř z Chvaletic o deset let déle?” ptá se Greenpeace a obsazuje věž elektrárny

V dnešních ranních hodinách byla obsazena chladící věž hnědouhelné elektrárny v Chvaleticích. Vyšplhalo na ni jedenáct aktivistů z ekologické organizace Greenpeace.

Greenpeace protestují proti prodloužení provozu elektrárny. Tvrdí, že dle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020.

Severní energetická letos zahájila modernizaci dvou ze čtyř kotlů elektrárny a po ní by mohla být v provozu až do roku 2030. Má za to, že jednání Greenpeace je nesmyslné, protože modernizace povede ke snížení emisí škodlivých látek i prachu.

V tiskové zprávě Greenpeace se k tomu vyjadřuje Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR: “Považujeme za důležité právě teď, před krajskými volbami, připomenout, že za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodloužení provozu elektrárny nehnul ani prstem. Apelujeme na všechny kandidáty do krajského zastupitelstva, aby k budoucnosti největšího znečišťovatele v kraji zaujali jednoznačný a srozumitelný postoj. Občané mají právo ho znát. Brzy se totiž bude rozhodovat i o budoucnosti zbývajících dvou chvaletických bloků.”

Zástupci Greenpeace mají dnes dopoledne v plánu setkání s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Chtěli by mu prostřednictvím on-line přenosu umožnit, aby promluvil s lidmi protestujícími na věži elektrárny.

Zároveň od něj budou vyžadovat jasné stanovisko k současnému prodlužování provozu dvou bloků elektrárny Chvaletice i k budoucnosti zbývajících dvou, o nichž se bude rozhodovat v nadcházejícím volebním období.

 

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372