2/2023

České firmy hledají na Tchaj-wanu příležitosti v oblasti Smart Cities

| autor: Svaz průmyslu a dopravy České republiky0

České firmy hledají na Tchaj-wanu příležitosti v oblasti Smart Cities

Podnikatelskou misi, jejíž součástí bude také účast na 17. zasedání Česko-tchajwanské podnikatelské rady pro ekonomickou spolupráci, organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR. Na Tchaj-wan odcestovalo 21 zástupců 16 firem a institucí.

Tchaj-wan je technologický lídr jihovýchodní Asie. Nabízí proto příležitosti pro české firmy, které nabízejí vyspělé výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou. České univerzity se zase mohou zapojit do zajímavé vědecké spolupráce s tamějšími akademickými institucemi.

„Tchaj-wan je třetí největší asijský investor v České republice. Vzájemný obchod loni dosáhl 31 miliard korun. Pro české firmy je to důležitý a hlavně stabilní obchodní partner,“říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou misi vede.

V delegaci jsou firmy, které působí v oblastech služeb a výroby s vysokou přidanou hodnotou a v oblasti výzkumu a vývoje, především v IT, telekomunikační infrastruktuře, výrobě průmyslového osvětlení nebo zdravotnické techniky.

„Ačkoliv vyvážíme do více než stovky zemí světa, stále hledáme obchodní partnery. Na Tchajwanu se chceme etablovat také a najít pro naše lůžka a další výrobky distributora. Podnikatelská mise je v tomto ohledu pro nás první oficiální akcí v této zemi,“říká Stanislav Klocek, obchodní manažer ve společnosti Linet Group.?

Součástí delegace jsou také zástupci třech univerzit a několika technických fakult. Význam Tchaj-wanu pro spolupráci ve výzkumu a inovacích dokazuje také účast předsedy Technologické agentury ČR.

„Podnikatelská mise má pro nás přínos nejen v získání hlubšího vhledu do oblasti Smart City a smart technologií obecně, ale zejména v rozvoji výzkumné spolupráce s tchaj-wanskými partnery.

Naší hlavní misí je oficiální navázání nové a utužení stávající spolupráce s partnerskými institucemi v rámci programu DELTA 2,“vysvětluje předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Kromě klasických dvoustranných jednání s tchajwanskými obchodními partnery členové podnikatelské mise navštíví veletrh Smart City Summit&Expo. Pět českých firem této příležitosti využije pro svou prezentaci na společném stánku ministerstva průmyslu a obchodu.

Veletrh se zaměřuje na oblast chytrého zdravotnictví, umělou inteligenci, chytrého vzdělávání či zelené energie a cirkulární ekonomiky. Jde o nejvýznamnější akci svého druhu v oblasti informačních technologií v asijsko-pacifickém regionu.

„Našim cílem je přinášet českým městům i regionům nejmodernější řešení z oblasti Smart Cities. Proto se zajímáme o nejnovější trendy ze světa chytrých technologií, a rádi využíváme příležitosti navštívit Smart City Summit & Expo.

Mimo jiné zde budeme hledat i nové partnery, se kterými bychom v budoucnu rádi navázali spolupráci,“ komentuje účast v podnikatelské misi a význam veletrhu Jan Hlaváček, Business Development Manažer společnosti ČD – Telematika.

Plzeňská Západočeská univerzita bude na Tchaj-wanu hledat výzkumné a průmyslové partnery do budoucích projektů a pro smluvní výzkum.

„Během podnikatelské mise na Tchaj-wan budeme mapovat trh a aktuální technologické trendy v oblasti Smart City.

ZČU bude zároveň patřit mezi vystavovatele na veletrhu Smart City Summit & Expo, kde budeme prezentovat výstupy aplikovaného výzkumu v oblasti smart textilií a IoT.

Na veletrhu také představíme projekt chytrého univerzitního kampusu SmartCampus,“uvádí Petr Kašpar, ze skupiny pro SmartCity & IoT na Západočeské univerzitě.

Organizátor veletrhů ABF se na Tchaj-wanu poohlédne po partnerech pro pražské výstavy.

„Jako organizátor obdobného listopadového pražského veletrhu e-SALON, věnovanému e-mobilitě, problematice Smart Cities a dalším souvisejícím oborům, má zájem o účast tchajwanských institucí a společností na této akci, a tím tak umožnit české odborné i laické veřejnosti seznámit se s trendy rozvoje zmíněných oborů,“ uvádí Milan Kuchta, vedoucí zahraničního obchodu ABF.

Svaz průmyslu a dopravy ČR už letos uspořádal podnikatelské mise, které doprovodily premiéra Andreje Babiše a ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou do Indie, Singapuru a Thajska.

S Martou Novákovou navštívili podnikatelé také Jordánsko. V dubnu se uskuteční podnikatelské mise do Srbska a Severní Makedonie, Peru a Kolumbie či do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Svaz průmyslu také chystá podnikatelské cesty do Ázerbájdžánu, Vietnamu a Malajsie či do Austrálie a na Nový Zéland. Celkem je letos připraven zorganizovat nejméně patnáct podnikatelských misí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP