1/2024

Teplárenské sdružení ČR: České domácnosti platí za teplo méně než německé

| zdroj: Teplárenské sdružení České republiky0

Teplárenské sdružení ČR: České domácnosti platí za teplo méně než německé

V uvedené zprávě se uvádí, že německé domácnosti platí za 1 GJ tepla po převodu průměrně 455 Kč a tím mají i nižší roční náklady za teplo ve výši 9400 Kč, zatímco u nás budou podle uvedené zprávy průměrné roční náklady na teplo 12 500 Kč.

„Studie, kterou údajně nechalo zpracovat Sdružení českých, moravských a slezských SVJ není nikde k dispozici a se sdružením se nám nepodařilo navázat kontakt, na e-mail nikdo nereaguje, telefon uvedený na internetových stránkách sdružení nikdo nezvedá,“ uvedl Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení České republiky.

Informace o cenách tepla pro německé domácnosti uvedené v tiskové zprávě jsou nepravdivé, ve skutečnosti jsou průměrné ceny tepla v Německu vyšší než v České republice.

Podle německé nezávislé poradenské společnosti co2online gGmbH1) budou letošní průměrné náklady na dálkové teplo u německých domácností 910 Euro. To je po přepočtu 23 387 Kč2), tedy částka dva a půl krát vyšší než uvádí zpráva ČTK. Je to také skoro dvakrát více, než ve zprávě uvedené náklady české domácnosti na teplo.

Podle mezinárodní ročenky evropského sdružení Euroheat&Power3) byla pro rok 2017 v Německu průměrná cena dálkového tepla po přepočtu z eura 627 Kč/GJ včetně DPH4). Průměrná cena tepla pro konečné spotřebitele v České republice v roce 20175) byla 561 Kč/GJ včetně DPH, tedy o více než 10 % nižší. Novější komplexní statistika o průměrných cenách tepla není k dispozici.

Je zřejmě pravda, že německé domácnosti utratí za teplo menší díl platu než domácnosti české, to se ovšem týká veškerého zboží a je to dáno podstatně vyššími platy v Německu a nikoliv vysokou cenou tepla v České republice.

Ani poměr průměrných nákladů na teplo oproti průměrné mzdě v Německu ovšem není pětkrát nižší než v České republice, jak je nepravdivě uvedeno ve zprávě ČTK. Skutečné náklady německých domácností na teplo jsou ve skutečnosti více než dvojnásobné oproti údaji ze zprávy ČTK.

  1. Zdroj: https://www.heizsparer.de/heizung/heizungssysteme/fernwaerme/fernwaerme-kosten

  2. Zdroj: https://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/EUR-euro/2019/ 1.-3. Q 2019 = 25,70 Kč/Euro

  3. Zdroj: https://www.euroheat.org/news/2019-country-country/ Country by Country Survey 2019

  4. Zdroj: https://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/EUR-euro/2017/ 2017 = 26,33 Kč/Euro

  5. Zdroj: Energetické regulační úřad - Vyhodnocení cen tepelné energie a jejich vývoj k 1. lednu 2018

ilustrační foto/wikimedia commons

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA