2/2023

Češi si vylepšují osvětlení domácností: počet svítidel vzrostl za šest let o 21 milionů

| zdroj: TZ Ekolamp0

Ekolamp svítidla recyklace.jpg
zdroj: Ekolamp

Češi si dělají domovy útulnější instalací různých typů svítidel. Jen za poslední rok jich do domácností nakoupili 3,8 milionu kusů a další více než čtyři miliony plánují nakoupit. Dominují zejména malá svítidla (68 %), tedy stolní či nástěnné lampy a dekorativní osvětlení.

Lidé se nebojí experimentovat a kombinují různé typy osvětlení. Celkový počet svítidel v průměrné domácnosti, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, je čtrnáct.

Celkem jich je nyní v domácnostech více než 63 milionů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1204 respondenty.

Ekolamp počet svítidel ČR 2021.png

„Stejně jako loni převládá nákuposvětlenído studoven, pracoven a obývacích pokojů. Češi navíc v průzkumu prozradili, že plánují přikoupit ještě dalších4,2 milionu svítidel,“ shrnuje závěry průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Ekolamp počet malých svítidel domácnost ČR 2021.png

Za poslední rok přibylo do tuzemských domácností přes 3,8 milionu nových svítidel. Během šesti let to představuje přírůstek 21 milionů nových svítidel.

Stále častěji využívají domácnosti ke svícení LED technologii – jak ve formě žárovek, tak celých svítidel s integrovanými LED diodami. Obliba tohoto typu osvětlení je dána úsporností, dlouhou životností a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i design domácnosti.

Výrobci osvětlení navíc sledují trend ekodesignu, a do budoucna by se tak měla stále více objevovat svítidla s možností výměny LED světelných zdrojů. Tím se ještě více prodlouží jejich životnost i variabilita.

Svítidla patří do elektroodpadu

Vysloužilá svítidla je třeba ekologicky recyklovat. Lze je odevzdat k likvidaci jako běžný elektroodpad ve sběrných dvorech obcí či v obchodech s elektrem.

Nejbližší sběrné místo je možné dohledat v mapě sběrných míst na www.ekolamp.cz.

Ekolamp počet velkých svítidel domácnost ČR 2021.png

Avšak pozor: světelné zdroje – žárovky – je nutné ze svítidel vymontovat a uložit výhradně do speciálních sběrných nádob. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem jekřehkost světelných zdrojů: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít. Některé typy navíc obsahují malé množství rtuti, která by se při rozbití mohla uvolnit do okolí,“ uzavírá Zuzana Adamcová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE