1/2023

Češi budou životnost jaderných zařízení řešit společně se Slováky

| autor: Martina Jandusova0

nuclear-power-plant.jpg
zdroj: Libreshot

Čeští a slovenští odborníci společně podepsali memorandum z něhož vyplývá intenzivnější spolupráce v oblasti řešení otázek životnosti a snižování objemů odpadů v jaderných zařízeních.

Slovenská Jaderná a vyřazovací společnost (JAVYS) podepsala v únoru memorandum o spolupráci s energetickou skupinou ČEZ. Hlavním záměrem spolupráce bude rozsáhlá výměna zkušeností a informací týkajících se činností a projektů, především v oblasti snižování objemů odpadů v jaderných zařízeních nebo řízení a hodnocení životnosti zařízení. "V praxi by to mělo znamenat především výměnu technických a provozních analýz a dat, případně pokračování na konkrétních projektech," uvádí ČEZ v tiskové zprávě.

„Posuzování stavu technologií patří mezi nejdůležitější otázky, které aktuálně většina provozovatelů jaderných zařízení řeší. Jedná se o naprosto nezbytnou podmínku provozu jaderných elektráren, od kterých se odvíjí jejich budoucnost. A vzhledem k plánům obou zemí jsme rádi, že naši spolupráci dále rozšiřujeme,“ uvádí Pavol Štuller, předseda představenstva a generální ředitel JAVYS, a. s.

Společnost JAVYS by v rámci memoranda měla přispět poznatky z vyřazovacích procesů jaderných zařízení na Slovensku. „JAVYS je firmou, se kterou dlouhodobě spolupracujeme i v rámci společného podniku JESS, a. s., Jádrová energetická společnost Slovenska, a. s., a která má obrovské zkušenosti jak se zpracováváním odpadů, tak s projektem a hodnocením stavu důležitých zařízení v jaderných elektrárnách. To navazuje na řízení životnosti a zajištění dlouhodobého provozu. Proto je další posílení této spolupráce zcela logické,“ doplňuje Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ.

ČEZ směřuje k šedesátiletému provozu dvou jaderných elektráren Dukovany a Temelín a podle svých slov předpoklady dlouhodobého provozu každoročně přehodnocuje. "Důležitou roli jako důraz na bezpečnou, bezemisní výrobu hraje jak cena elektřiny, tak stav klíčových komponent. V obou případech se společnosti soustředí v souladu s přijatými závazky směřujícími k trvalé udržitelnosti i na snižování objemů odpadů," dodává ČEZ v tiskové zprávě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS