1/2024

Ceny emisních povolenek prudce padají, za poslední týden ztratily 20 %

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

Ceny emisních povolenek prudce padají, za poslední týden ztratily 20 %

Ceny emisních povolenek dlouho odolávaly současné pandemii koronaviru, stejně jako kolapsu cen ropy, jež přišel po neúspěšném jednání mezi OPEC a Ruskem o dalším prohloubení omezení těžby ropy.

V minulém týdnu se situace nicméně otočila a ceny emisních povolenek zamířily prudce dolů. Od minulého úterý, kdy cena futures expirujících na konci letošního roku dosahovala 24,1 EUR za tunu CO2, se cena povolenek propadla o více než 4 EUR na pondělních 19,47 EUR.

Velkou neznámou na trhu s emisními povolenkami tvoří spekulativní obchodníci, kteří na rozdíl od emitentů, jež povolenky nakupují a drží pro pokrytí svých emisí, často reagují na tržní signály a náhlým výprodejem či nákupem způsobují vysoké cenové výkyvy oběma směry.

„Je obtížné cenový pokles z dnešního odpoledne vnímat jako cokoliv jiného než symptom koronaviru, spojený jak s širším propadem trhů tak s velmi reálnou možností, že poptávka elektroenergetického sektoru po povolenkách může být ještě nižší, než jsme předpokládali dříve,“uvedl v pátek Jeff Berman, ředitel pro emise a čistou energii u S&P Global Platts Analytics

Opatření pro omezení šíření viru mohou v Evropě omezit poptávku po elektřině

Kromě stavu finančních trhů je pro další vývoj cen emisních povolenek rovněž velmi důležitá očekávaná poptávka po elektrické energii. Tu mohou silně ovlivnit opatření přijímaná v rámci snah omezit šíření koronaviru v Evropě, kterou v minulém týdnu označil předseda Světové zdravotnické organizace za současné epicentrum nákazy.

V mnoha evropských zemích jsou uzavírány školy, restaurace, bary a obecně místa se zvýšenou koncentrací osob, která nejsou nezbytná pro zachování zásobování jako například obchody s potravinami. Stejně tak mnoho firem nařizuje či doporučuje svým zaměstnancům práci z domova v případě, pokud je to možné.

„Vzhledem k rozšířené práci z domova na národní úrovni a poklesu ekonomické aktivity spojeném s epidemií, očekáváme pokles poptávky po elektrické energii," uvedl bez bližších detailů francouzský provozovatel přenosové soustavy.

Foto: pixabay

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP