1/2021

Ceny elektřiny v Evropě nadále rostou. V Řecku přesáhly 200 EUR/MWh

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

blur-1853262_640.jpg
zdroj: pixabay

Vlny veder a podprůměrná produkce větrných elektráren spolu s vysokými cenami uhlí a plynu způsobily prudký nárůst cen elektřiny v celé Evropě, uvádí analytici ICIS. Spotové ceny v ČR, Německu, Nizozemsku nebo Spojeném království dosahují až 145 EUR/MWh, v Řecku dokonce přesahují hranici 200 EUR/MWh.

Souběh několika faktorů v čele s rostoucí cenou plynu podpořil ceny elektřiny ve všech regionech, přičemž spotové ceny se od středy v Německu a ČR pohybují mezi 80 a 145 EUR/MWh. Evropské ceny plynu na denním trhu dosahují mnohaletých maxim, když se trhy přizpůsobují dalšímu omezení dodávek. Podle analýzy společnosti ICIS se klíčové evropské energetické komodity dostaly do nejextrémnějšího býčího trendu v historii.

Regionální fundamentální faktory související s počasím toto riziko růstu zesílily. Vlny veder v jižní a jihovýchodní Evropě prudce zvýšily poptávku po energii pro chlazení, zatímco podprůměrná produkce větrných elektráren udržuje v energetickém sektoru vysokou poptávku po plynu.

Ceny elektřiny v Řecku přesahují 200 EUR/MWh

Vlny veder sužují také některé části jihovýchodní Evropy, kde ceny reagují růstem nejen na zvýšenou poptávku po energii pro chlazení, ale také na odstávky jaderných a plynových elektráren, které nejsou schopny v horku pracovat. Ceny elektřiny na denním trhu v Řecku, které navíc na konci května vlivem poruchy přišlo o propojení s Itálií, se tak vyšplhaly i nad hranici 200 EUR/MWh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo