1/2024

Cenové kontroly výplaty podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie

| autor: Státní energetická inspekce0

Cenové kontroly výplaty podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie

Důraz bude kladen na kontrolu těch POZE, na které ročně plyne největší podíl podpory z vyplacených více než 43 mld. Kč. Jedná se především o fotovoltaické elektrárny, které jen v roce 2017 čerpaly podporu ve výši 27 mld. Kč.

SEI tyto činnosti nevykonává od roku 2016, kdy v důsledku legislativní změny došlo k převedení pravomocí ke kontrolám POZE na Energetický regulační úřad (ERÚ) s tím, že SEI pravomoc k provádění cenových kontrol POZE formálně zůstala.

SEI od roku 2016 veškeré kapacity alokuje na oblast energetické účinnosti a energetických úspor podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.

Současný stav je takový, že dozor nad oprávněností výplaty podpory elektřiny vyrobené z OZE je naprosto nedostatečný.

Cenové kontroly POZE nejsou ze strany ERÚ prováděny vůbec. SEI po dohodě s Ministerstvem průmyslu a obchodu tak od roku 2019 vyčlení významnou část své personální kapacity právě na dozor nad touto oblastí.

Cílem je důslednější dohled nad oprávněností výplaty podpory elektřiny vyrobené z OZE. Výsledky těchto kontrol mohou rovněž sloužit pro potřeby kontrol přiměřenosti podpory elektřiny z OZE, které bude dle návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích provádět SEI.

Příslušná novela v současné době čeká na vypořádání připomínek shromážděných v rámci mezirezortního připomínkového řízení.

V případě, že v současné podobě projde legislativním procesem do konce roku 2019, lze očekávat, že SEI bude zahajovat první kontroly přiměřenosti podpory elektřiny z OZE ve 2. polovině roku 2020.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP