1/2024

Cena černého uhlí se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než 20 měsíců

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

industry-2023588_640.jpg
zdroj: Pixabay

Cena černého uhlí s dodávkou na následující měsíc vzrostla na nejvyšší úroveň za více než jeden a půl roku. Důvodem je rostoucí poptávka v Číně a dalších asijských zemích. Na rekordní hodnoty vzrostly i ceny evropských emisních povolenek. Informace uvedl server Montel.

Kontrakt API 2 na následující měsíc se dnes na burze ICE obchodoval za 68,15 USD/t, což je nejvyšší hodnota za více jak 20 měsíců. Nejbližší roční kontrakt se vyšplhal až na 67,1 USD/t, nejvyšší hodnotu od prosince, a následně se uzavřel na 66,5 USD/t

„Nejbližší roční kontrakt si za méně než měsíc připsal téměř 20%, a to jednak kvůli změnám fundamentů, ale také díky všeobecnému optimismu na trzích. Další růst je pravděpodobný, ale bude hodně záležet na [ceně] uhlíku,“ uvedli analytici společnosti Energi Danmark.

Vliv na nárůst cen uhlí má rostoucí poptávka v Číně. Čína zavedla dovozní omezení ve snaze snížit dovoz uhlí na úroveň roku 2018, která se pohybovala kolem 280 milionů tun. Chladné počasí, problémy s těžbou a vyčerpané zásoby vedly k tomu, že ceny uhlí v Číně prudce stouply na nejvyšší úrovně za několik let a výrazně přesáhly vládní cíl vyvážit zájem těžebních společností a spotřebitelů v zemi.

Výše zmíněné způsobilo to, že se největšímu spotřebiteli uhlí na světě letos v zimě nedostávalo dodávek uhlí, a úřady proto pro prosinec dovozní kvóty zvýšily.

Analytici Commerzbank rovněž poukázali na silné hospodářské oživení v Číně, která, zdá se, překonala pandemii koronaviru, a na oživení v dalších asijských zemích, jako je Jižní Korea a Japonsko, které podporují poptávku po uhlí.

Očekává se tak, že poptávka na trhu s uhlím počátkem příštího roku nadále poroste v kontrastu ke kolapsu poptávky zaznamenané v průběhu letošního roku.

Ceny emisí CO2 na rekordu

„Pokud jde o uhlík, EUA by mohly pokračovat ve své rally do příštího týdne,“ uvedla minulý týden Yan Qin, analytik společnosti Refinitiv. Ceny evropských emisních povolenek (EUA) dosáhly svého historického maxima poté, co se nejvyšší představitelé zemí EU dohodli na zpřísnění cíle EU v omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 55 % oproti hodnotám z roku 1990.

Očekávané zvýšení cíle z předchozích 40 % vyhnalo prosincový kontrakt EUA v průběhu pátku na nové historické maximum 31,42 EUR/t, když se hodnota nakonec uzavřela na 30,52 EUR/t.

„Vzhledem k tomu, že v letošním roce proběhne už pouze jediná aukce a vzhledem ke zpoždění aukce v roce 2021 a bezplatné alokace, hrozící tlak na dodávky podpoří ceny EUA,“ uvedla Qin a dodala, že EUA mohou tento týden atakovat nový rekord vysoko nad 31 EUR/t.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP