2/2023

ČAOH chce skládkovat za každou cenu

| autor: Pavel Mohrmann0

ČAOH chce skládkovat za každou cenu

Kontext, v kterém výsledky posudku ČAOH prezentuje, je ale opět silným důkazem, jak se ČAOH snaží o zachování cesty odpadu pouze na skládku. Nutno dodat, že argumentace výsledků je pro odbornou veřejnost více než úsměvná a odborníci z ČVÚT by se zřejmě divili, jak je s výsledky jejich posudku nakládáno.

Posudek, který si můžete prohlédnout zde, de-facto říká, že odpad, který má nízkou výhřevnost nehoří. Ono ale nehoří nic, co má nízkou výhřevnost. Nejen odpad. To je součástí látky vyučované v předmětu Fyzika na druhém stupni základních škol. ČAOH si asi nebyla jistá, proto bylo nutné nechat si tento fakt ověřit vědci z ČVÚT.

Čtenář článku, který tento posudek doprovází, má nabýt dojmu, že do spaloven se po schválení nového zákona v této podobě a nabití jeho platnosti, pohrnou do ZEVO kuka vozy plné odpadu s výhřevností nižší než 4 MJ a technici budou muset v kotli topit plynem, aby odpad přeměnili v popel a ručičky hodin plynoměru se budou točit rychle jak vrtule větráku a ve finále to zaplatí kdo jiný, než občan.

Silně heterogenní směsný komunální odpad má v drtivé většině daleko vyšší výhřevnost a homogenizuje se v každém ZEVO kvalitním promícháváním. Nastává tedy to, že odpad s vyšší výhřevností zadotuje ten drtek, co má výhřevnost nižší. Ale to přeci všichni víme a ví to moc dobře i ČAOH.

Zbývá tedy najít odpověď na otázku, proč si skládkaři nechali za peníze vypracovat posudek, který potvrzuje učivo z páté třídy základní školy? Pakliže bychom použili rétoriku ČAOH zaznělo by asi: „Na to ať si odpoví každý sám.“ My to ale pro jistotu upřesníme: ČAOH chce skládkovat za každou cenu!

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE