Reklama

25. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Budiž voda aneb jak si Izrael poradil s vodou

V prostorách České spořitelny se ve středu konal seminář o izraelských zkušenostech v oblasti vodohospodářských technologií.

Seminář pořádala Česko-izraelská smíšená obchodní komora společně s Ministerstvem životního prostředí. Do Česka přijela izraelská delegace z Ministerstva hospodářství a Ministerstva životního prostředí, aby předala své zkušenosti a nabídla možnosti spolupráce.

Úvodního slova se chopil Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael v České republice. Upozornil na to, že přestože je Izrael velmi suchou zemí, je přitom inspirací dobrého hospodaření s vodou. Připomenul osazenstvu, že v září se v Izraeli bude konat veletrh WATEC 2017 o vodních technologiích.

Příspěvek Tahel Brandes (Deputy Legal Adviser, Israel Water Authority) byl na téma toho, jaké problémy měl Izrael s vodou a jak je vyřešil.

%pst%

V Izraeli je voda ve společném vlastnictví všech, vodní zdroje jsou veřejné a jsou kontrolovány státní mocí. V minulosti se zde potýkali s krizemi. Docházelo k vodnímu deficitu ve výši 2 miliard kubických metrů.

„Nebylo jasné, zda příští rok bude dostatek vody či nikoliv,“ řekla Brandesová. Nedostatečné celkové plánování, málo vody a nestabilní kvóty v zemědělském odvětví vedly ke znečištění vody a docházelo k ekologickým škodám.

Řešení, ke kterému Izrael dospěl, spočívalo v integrovaném řízení vodního sektoru. Byl stanoven jeden regulační orgán a tím je Rada pro vodní správu. Ke stolu zasedá předseda vodohospodářského úřadu společně s dalšími členy z řad ministerstva zemědělství, životního prostředí, financí, infrastruktury, energetiky a vody a také dva veřejní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372