1/2024

Budějovicím i Písku pomáhá vodárenský svaz

| autor: Jihočeský vodárenský svaz0

Budějovicím i Písku pomáhá vodárenský svaz

Jedná se zhruba o 2200 m3 pitné vody denně, kterou do města posíláme standardně naši vodárenskou soustavou,“ vysvětluje František Rytíř, provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu (JVS).

Vodárenskou soustavu i plavskou úpravnu vlastní a provozují města a obce Jihočeského kraje právě prostřednictvím JVS. Na ni je napojeno 153 obcí a měst, z nichž 120 nemá jiný zdroj pitné vody než ten ze soustavy.

České Budějovice, přestože mají vlastní vodárenský zdroj s úpravnou, jsou našim největším zákazníkem. Kapacita hrdějovického zdroje pokryje zhruba jen čtvrtinu spotřeby města,“ dodal František Rytíř.

Vodárenský svaz garantuje dodávky vody i těm obcím, které využívají převážně vlastní zdroje. „V případě jejich výpadku jsme smluvně vázáni je plně nahradit. I proto soustavu stále modernizujeme, protože sucho a jiné klimatické jevy dopadají i na náš region ať si to už někdo připouští nebo ne,“ říká Antonín Princ, ředitel JVS. Pro všechny obce platí jednotná cena a stejné jsou také parametry smlouvy.

Dalším městem, kde nyní JVS nahrazuje místní zdroj, je Písek. Od začátku listopadu 2018 až dosud zde svaz zajišťuje veškerou dodávku pitné vody. Jde zhruba o 5000 m3 denně s okamžitým průtokem až 80 l/s. Důvodem je stavba nové městské úpravny vody.

Už loni na přelomu srpna a září, kdy díky suchu klesl průtok v řece Otavě pod přípustné množství, umožňující odběr vody do úpravny, posílal JVS do města týden každou vteřinou 30 litrů vody navíc, aby nebylo narušeno zásobování.

V takových případech fungujeme jako pojistka. S obcemi máme uzavřené smlouvy o dodávkách pitné vody, garantující pokrytí celé aktuální i budoucí spotřeby, zajišťující jejich rozvoj. To je i případ Českých Budějovic či Písku.

Každá pojistka ale něco stojí, a proto probíhá diskuse o dalších parametrech smluvních závazků především s těmi obcemi a městy, které tuto pojistku při výpadku vlastního zdroje pitné vody potřebují,“ dodal Antonín Princ.

Jihočeský vodárenský svaz loni vyrobil a obcím prodal 16,3 milionů m3 pitné vody. Podobnou produkci předpokládá i letos.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP