1/2021

BNEF: Pečlivě nastavená opatření mohou odemknout obrovský potenciál střešních solárních elektráren

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

energia-solar-2841178_640.jpg
zdroj: Pixabay

Solární elektrárny umístěné na objektech zákazníků z řad domácností a podniků jsou podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) obrovskou a prozatím téměř nevyužitou příležitostí. Podle nedávno zveřejněného reportu by do roku 2050 mohlo vlastní solární elektrárnu využívat 167 milionů domácností a 23 milionů podniků.

Report "Realizing the Potential of Customer-Sited Solar" z dílny BNEF uvádí, že díky rychle klesajícím nákladům na pořízení solárních elektráren jsou tyto zdroje na některých trzích již nyní ekonomicky efektivní. „Například v Austrálii je od roku 2013 doba návratnosti pro domácnosti velmi příznivá, když nečiní ani 10 let. Výsledkem je široké přijetí této technologie a pouze v roce 2020 instalace 2,5 GW rezidenčních solárních elektráren,“ uvedl BNEF.

Zkušenosti přitom podle BNEF ukazují, že přijetí solárních elektráren probíhá zejména v zemích, kde dávají ekonomicky smysl a domácnosti a podniky do nich následně investují. V regionech, kde ekonomika těchto projektů prozatím nedosahuje příznivých hodnot, je důležité nastavení podpůrných opatření, která urychlí rozvoj těchto zdrojů.

„Jedním z takových případů je Francie, kde stávající opatření zajišťují rezidenčním solárním zdrojům vnitřní výnosové procento kolem 18,5 % (dobu návratnosti 5 let) a komerční instalace mohou dosáhnout IRR ve výši 10,4 % (doba návratnosti 9 let). Tato opatření podpořila postupný růst až na zhruba 500 MW nových instalací v roce 2020,“ dodal BNEF.

BNEF zároveň upozorňuje na potřebu pečlivého nastavování podpůrných opatření, která by měla respektovat očekávaný pokles cen této technologie a neměla by tak vést k neudržitelnému boomu.

Celkově by podle BNEF mohl při pečlivě nastavených opatřeních celkový instalovaný výkon solárních elektráren umístěných u zákazníků dosáhnout až 2,2 TW do roku 2050, což by znamenalo zhruba osminásobek ve srovnání se současnými 270 GW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace