1/2024

Biomasa namísto uhlí. Francouzská uhelná elektrárna Cordemais by mohla projít konverzí

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Biomasa namísto uhlí. Francouzská uhelná elektrárna Cordemais by mohla projít konverzí

V úterý plán oficiálně oznámilo francouzské ministerstvo pro energetiku.

Elektrárna Cordemais s instalovaným výkonem 1,2 GW patřící francouzské EDF je důležitým zdrojem energie pro oblast západní Francie.

V souladu s plány francouzské vlády na snížení závislosti na jaderné energii do roku 2035 a uzavření uhelných elektráren do roku 2022 (kvůli kterým pracovníci elektrárny na začátku tohoto roku stávkovali) se vláda rozhodla k prozkoumání možnosti přestavby zařízení na biomasu.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE v návaznosti na ambiciózní plány Macronovy vlády varuje, že s uzavřením důležitých zdrojů by se Francie, která je v převážné většině čistým vývozcem elektřiny v Evropě, mohla stát příliš závislou na svých sousedech, zejména v období špičky poptávky a v zimě.

Tato situace Francii postihla v lednu, kdy tuhé mrazy a mimo jiné i stávky na elektrárně způsobili, že země musela velké množství energie dovážet ze sousedního Německa, Británie či Belgie. Zajistit další přežití významných zdrojů, jako je Cordemais, by tak pro vládu dle RTE mělo být prioritou.

Vláda v úterním prohlášení uvedla, že projekt přestavby elektrárny bude proveden pouze pokud bude vyhodnoceno, že zachování Cordemais je skutečně nutné k zabezpečení dodávek elektřiny po roce 2022. Studie se bude zabývat dopadem na životní prostředí a ekonomickou životaschopnost. RTE se poté zaměří na vyhodnocení oblasti zajištění dodávek v západní Francii.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA