Reklama

19. 6. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Petra Sýkorová

Biocidy, biocidy, biocidy

Biocidy jsou všude kolem nás, aniž bychom si to při běžném fungování uvědomovali. Jsou to výrobky, bez kterých se neobejdeme.

Bez biocidů to asi nejde

Pokud nás při návštěvě v mateřské školce uvítá vzkaz: „Objevily se nám vši”, neváháme a jdeme do nejbližší lékárny zakoupit vhodný biocidní přípravek a milé dítko odvšivíme. To samé nás čeká, když začíná léto a chystáme si průzračnou vodu v našem bazénu v prostředí malebné zahrádky, kam řasy, bakterie a zahradní škůdce nikdo nezve. Opět použijeme určitý typ biocidního přípravku.

Bez biocidů se neobejdou ani zemědělci ani stavaři a další segmenty podnikatelských oblastí. Jak to vypadá na straně legislativy a celého systému uvádění biocidních přípravků na trh?

Problematiku nakládání s biocidy a účinnými látkami upravuje Nařízení (EU) 528/2012 zahrnující pravidla pro používání a uvádění na trh biocidních přípravků určených například k ochraně lidí, zvířat, nebo předmětů proti škodlivým organismům.

Primárním cílem nařízení je sdílení informací o účinných látkách a přípravcích schválených a povolených v EU za účelem ochrany životního prostředí a lidského zdraví. Nařízení má dopad na celý dodavatelský řetězec zahrnující výrobce, dovozce, distributory i obchodníky (vč. eshopů) chemických přípravků a detergentů.

Co je biocid?

Základní složkou biocidního přípravku je účinná látka, což je chemická látka nebo mikroorganismus, který působí na škodlivé organismy nebo proti nim.

Biocidní přípravek je jakákoli látka nebo směs ve formě, v jaké se dodává uživateli, skládající se z jedné nebo více účinných látek nebo tuto látku (tyto látky) obsahující nebo vytvářející, určené k ničení, odpuzování a zneškodňování jakéhokoliv škodlivého organismu, k zabránění působení tohoto organismu nebo dosažení jiného regulačního účinku na tento organismus jakýmkoliv způsobem jiným než pouhým fyzickým nebo mechanickým působením.

Na trhu se tedy objevují dvě skupiny subjektů. První co vyrábí či dodávají účinné látky a druhá skupina, která z účinných látek vyrábí své biocidní přípravky a uvádí je na trh.

Od 1. 9. 2015 musí všichni, co uvádí účinnou látku na trh být zapsání v seznamu dodavatelů účinných látek na trh na území EU. Nelze odebírat od nezapsaného dodavatele.

Účinná látka

Všechny biocidní přípravky musí mít před uvedením na trh povolení a účinné látky v nich obsažené musí být předem schváleny. Z tohoto pravidla však existují určité výjimky. Například účinné látky zahrnuté v programu přezkoumání a rovněž biocidní přípravky obsahující tyto účinné látky lze uvést na trh, zatímco se očekává konečné rozhodnutí ohledně jejich ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372