Reklama

14. 2. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Až 70% plastového výmětu z třídící linky SKO jde na skládku, jen něco málo do TAP

Po té, co v prosinci dala Vláda zelenou nové odpadové legislativě, se ve Sněmovně roztrhl pytel s akcemi, na kterých se hovoří o odpadovém hospodářství. Jednou z nich byl i seminář s názvem „Ekonomické aspekty oběhového hospodářství“, na kterém vystoupil Michal Stieber, jednatel společnosti Veolia Využití odpadů ČR, a pohovořil o realitě českého nakládání s odpady.

O zelené Karkulce

Prevence vzniku a množství komunálních odpadů je pohádkou O zelené karkulce, která chce snižovat svoji spotřebu a kupovat bezobalové produkty, sama opravovat různá zařízení nebo je měnit se sousedy. Jenomže já se obávám, že realita tomu vůbec neodpovídá,“ začíná svoji přednášku Michal Stieber. Ačkoliv je totiž prevence důležitá, nelze přehlédnout, že české ekonomice se v posledních letech daří a produkce komunálních odpadů především stoupá. Z toho vyplývá, že na předcházení vzniku odpadů je kladen naivní důraz.

Mylné je i domnívat se, že řešení problému s odpady spočívá především ve zvýšení úrovně primárního třídění. „Primární třídění je zcela jistě důležité, ale bojím se, že prostor pro další zlepšování už v tomto případě není,“ upozorňuje Stieber a dodává: „Včetně řešení, jakými jsou popelnice ke každému domu.“

V České republice, a vůbec v celé Evropě, je málo zpracovatelských kapacit. Proto se často tvrdí, že je potřeba více dotovat recyklační technologie. „Částečně souhlasím s tím, že zpracovatelských kapacit je málo, ale naprosto zásadní a opomíjený je fakt, že máme málo odbytu. Můžeme plánovat, novelizovat zákony a stanovovat si cíle, ale ve finále tím, kdo rozhodne o tom, kolik se zrecykluje, bude konečná poptávka po produktech z těchto procesů,“ vysvětluje Stieber.

I když dotace mohou recyklaci částečně podpořit a zmírnit některé dopady, nemohou vyřešit realizovatelnost projektu a jeho udržitelnost do budoucna. To může jen odbyt. Často se ozývají hlasy, které volají po zákazu přeshraniční přepravy odpadu, ovšem to je podle Michala Stiebera: „nereálné řešení v rámci reality Evropy a společného trhu.“

Nekompromisní realita

Pro dnešní stav českého nakládání s odpady jsou příznačné aktivity, které jsou v této oblasti nejziskovější. V případě, že se zaměříme pouze na nakládání s odpady, a svoz odpadů vynecháme, jsou nejziskovějšími aktivitami sanace ekologických zátěží, různé biodegradace, dekontaminace zemin, případně stabilizace nebezpečných odpadů. Ve značných problémech je samotné dotřiďování komunálních plastů a papíru (opět mimo svoz), dále také ve skutečně recyklačním smyslu zpracování obalových plastů, polyethylenových folií i tvrdých průmyslových plastů a rovněž celé řady dalších druhotných surovin, jenž by se měli připravovat k recyklaci v mnohem větší míře, kdyby tomu trh přál.

Naše společnost provozuje jednu třídicí linku, která zpracovává komunální odpady, takže vím, v čem mají třídicí linky problémy,“ říká Michal Stieber. Na straně odbytu jsou největší nesnáze u tříděných plastů ze žlutých popelnic, kde je i největší výmětovost. Výtěžnost papíru a skla je sice poměrně vysoká, zato plasty jsou v poměrně složité situaci, jelikož množství výmětu se pohybuje kolem 60-70%, které z třídicí linky k recyklaci nesměřují. „V lepším případě se pošlou na výrobu paliv z odpadů do cementáren, ve většině případů jdou ovšem na skládku,“ podotýká Stieber.

Stává se z nich tok odpadů, který nám zdánlivě mizí z očí, protože se už nezapočítává jako komunální odpad. Z pohledu katalogu je z něj č. 19, které do statistik nevstupuje, ale reálně se ukládá na skládku.

Z hlediska obchodovatelnosti a odbytu má smysl třídit jen některé komodity. Patří mezi ně PET lahve podle jednotlivých barev včetně mixu, i duté plasty, většinou z vysokohustotního polyethylenu. O lepší míře výtěžnosti rozhoduje schopnost poradit si se směsnými a tvrdými plasty.

„Řada provozovatelů třídicích linek pro ně odbyt zatím ještě má, jelikož v Česku existují firmy (např. Transform Bohdaneč), které vyrábí z těchto plastů řadu výrobků, což je pro třídicí linky důležité, protože tím může výtěžnost významně posunout,“ ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372