2/2023

Autorizace zatím v nedohlednu

| autor: Pavel Mohrmann0

Autorizace zatím v nedohlednu

Důvodů může být několik. Nedostatečná dokumentace, špatně administrovaná žádost, nebo také něco jiného. Kdo dělá v oboru, může si různé neznámé dosadit sám.

Faktem ovšem zůstává, že MŽP je v patové situaci, neboť na případné odmítnutí žádosti mělo již času více než dost. REMA AOS tak dle všeho žádost vypracovala důsledně, splňuje všechny možné administrativní požadavky, zřejmě je i kompetentní k tomu, postavit se vedle stávající autorizované společnosti a zajišťovat sběr odpadu z obalů.

Bohužel jsou tu také „argumenty“ proti REMA. Nějaké „boty“ z minulosti a s tím spojený soudní spor o náhradu škody proti MŽP táhnoucí se léta, dlouhodobé očividně nadstandardní vztahy MŽP s EKO-KOMem. To vše sice nemá do správního řízení co mluvit, ale dle doby dosavadního řízení mluví. Tyto okolnosti vždy prostě budou rozhodovací řízení ovlivňovat, a to nejen u nás, ale všude na světě. Záleží pak na samotném MŽP, jak dokáže být nestranným orgánem státní správy.

Jedno je jisté, zpětný odběr nějak funguje. Chápu ministerstvo, že do zaběhnutého a fungujícího mechanismu nechce sahat. Je ovšem nemálo obcí, které by jistě uvítaly změnu či možnost výběru. Nikde totiž není dáno, že by nové prostředí nemohlo být efektivnější a pro životní prostředí přínosnější.

Navíc v současné době přicházejí nové iniciativy EU, které současný systém významným způsobem změní, a to jak v rozsahu komodit podléhajících zpětnému odběru, tak v navýšení kvalitativních parametrů systémů sběru a nakládání s odpady. Všude na světě se tyto přístupy označují jako zdravé ekonomické prostředí a opravdu to zdravé je.

V současné době jsou známí již další dva zájemci o autorizaci, kteří se hlásí o své místo na slunci. Snahy konkurovat EKO-KOMmu ale stále naráží na neproniknutelnou zeď, alespoň zatím. Jak moc je tato pozice MŽP udržitelná ukáže čas. Pevně věřím, že to nebude trvat dlouho.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP