1/2024

Austrálie plánuje obří energetický park kombinující až 550 MW solárních elektráren a baterie o kapacitě 550 MWh

| autor: oEnergetice.cz - Jan Moravec0

Austrálie plánuje obří energetický park kombinující až 550 MW solárních elektráren a baterie o kap

V první fázi má vzniknout solární elektrárna o elektrickém výkonu 50 MWp a bateriové úložiště s kapacitou 50 MWh. V dalších fázích má být výkon solárních elektráren případně rozšířen na celkových 550 MWp a kapacita bateriových úložišť na 550 MWh.

V jihovýchodním státě Victoria v regionu Gippsland má vzniknout obnovitelný energetický park v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korun). První etapa za 125 milionů dolarů (2,92 miliard korun) bude vybudována ve Wellington Shire a bude obsahovat solární elektrárnu o výkonu 50 MWp a bateriové úložiště o kapacitě 50 MWh.

Plánovaný energetický park má být napojen na přenosovou soustavu Austrálie v březnu 2020. S vyrobenou nebo uloženou elektrickou energií se má začít obchodovat v tom samém měsíci.

Očekává se, že proces schvalování projektu bude zahájen koncem tohoto měsíce, jak uvádí Gippsland Times. Zastánci projektu uvádějí, že diskuze se samosprávami dotčených oblastí byly pozitivní.

Po ukončení první fáze by projekt pokračoval v dalších krocích založených na poptávce. Každá z dalších dvou lokalit bude  obsahovat solární elektrárnu o výkonu 250 MWp a bateriové úložiště o kapacitě 250 MWh. Celý projekt rozkládající se na ploše 863 ha ve třech lokalitách by tak měl disponovat solárními elektrárnami o výkonu 550 MWp a kapacitě bateriového úložiště 550 MWh.

Projekt bude financovat společnost Solis RE se sídlem v Melbourne. Očekává se, že celý projekt bude vyžadovat investici ve výši 1,25 miliardy dolarů (28 miliard korun). Projekt  by měl být dokončen do tří až čtyř let.

„Projekty Solis RE přinášejí síti v krátkodobém horizontu významný přínos a řeší dlouhodobé požadavky závazku viktoriánské vlády zavést do roku 2030 50 projektů v oblasti obnovitelné energie,“ uvádí prohlášení místních médií.

Zdroj: oenergetice.cz

Zdroj úvodní fotografie: Gippsland Times

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ